W czwartkowy wieczór (27 sierpnia) Trafostacja Sztuki zaprasza na otwarcie nowej wystawy. Tym razem w gmachu przy ul. św. Ducha 4 prezentowane będą prace malarki, fotografki, autorki tekstów dramatycznych Bogny Burskiej. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny.

Wystawa zatytułowana „Krew i cukier” jest największym dotychczasowym pokazem prac Bogny Burskiej. Ekspozycja obejmuje dzieła z ostatniej dekady, zestawiając najnowsze prace artystki z wczesnymi, częściowo niepokazywanymi dotąd publicznie dziełami, a także z tymi najbardziej charakterystycznymi z różnych okresów twórczości.

Dominująca czerwień

Burska posługuje się wieloma formami wypowiedzi, tworzy instalacje, realizacje przestrzenne, fotografie, malarstwo, wideo. Jej twórczość bywa czasem określana jako połączenie sztuki krytycznej z problematyką estetyczną. Dominującym wątkiem we wczesnych pracach Burskiej jest cielesność i jej percepcja. Od 2004 r. Burska analizuje język filmowego przekazu, jego relacje do obrazu i wpływ na wyobraźnię widza.

Burska zadebiutowała czerwonymi jak krew obrazami malowanymi dłońmi. Wykonywała też obrazy na szkle i odlewy z żywicy (np. dłonie) barwione na czerwono, czasami przepuszczała przez nie czerwoną wodę. Czerwień w jej pracach oznaczać może krew, ale jej symbolika jest wieloznaczna, kojarzy się z życiem, siłami witalnymi, a także ze śmiercią, przemocą, bólem i kobiecą fizjologią. Burska zestawia z sobą to, co piękne, z tym, co powszechnie uważane za brzydkie, odrażające, odrzucane.

Jej pierwsze, malarskie realizacje to kompozycje przypominające zakrzepłe smugi krwi. Burska aranżowała również wnętrza poprzez drobne, niepokojące interwencje i komponowała mozaikowe układy kolorowych, często krwawych i estetycznych, fotografii. Tworzyła filmy found footage, które ukazują mechanizmy powstawania i obrazowania współczesnych narracji kulturowych.

Powrót do malarstwa

Bogna Burska nową wystawą powraca do malarstwa. W abstrakcyjnych, poetyckich obrazach, artystka pozostaje w kręgu organicznej problematyki, pokazując prace, w których dominantą estetyczną jest czerwień krwi i róż ciała. Artystka w TRAFO sięga też po inne media: tkaninę, grafikę według wymyślonej przez siebie techniki cukrografii, a całość prac z różnych okresów i wielu mediów składa się w wielopoziomową opowieść wizualną.

Wystawa Bogny Burskiej będzie prezentowana w Trafostacji Sztuki do 2 października br. Galerię można odwiedzać od wtorku do niedzieli w godz. 11:00-19:00. W każdą niedzielę wstęp jest bezpłatny. Wernisaż odbędzie się w czwartek, 27 sierpnia, o godz. 19:00. Na wernisaż wstęp wolny. Kuratorem jest Stanisław Ruksza.

 

Bogna Burska (ur. 1974 r. w Warszawie) - malarka, fotografka, autorka instalacji, wideo, pisze teksty dramatyczne i reżyseruje. W 2001 roku uzyskała dyplom w Gościnnej Pracowni Malarstwa prof. Leona Tarasewicza w warszawskiej ASP. Obecnie pracuje na stanowisku prof. ASP w Katedrze Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, współpracuje ze Sztukami Społecznymi w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorką pierwszego polskiego tekstu dramatycznego o środowisku zajmującym się sztuką współczesną Gniazdo i innych tekstów prezentowanych w galeriach sztuki i przestrzeniach teatralnychWystawia w kraju i za granicą.

Podziękowania: Pola Tyszowiecka, Kasia Łygońskia, Katka Blajchert/ CIACH Fryzjer, Sebastian Krok, Michał Szlaga i Rafał Żwirek

Współorganizatorem wystawy jest Gdańska Galeria Miejska – G4, gdzie ekspozycja będzie prezentowana w 2021 roku.