Jest tania, ma niską emisyjność dwutlenku węgla oraz świetną stabilność. Właśnie dlatego szczecińska zaprawa betonowa wygrała zmagania w Stanach Zjednoczonych. Za opracowaniem jej formuły stoją studenci budownictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego: Karolina Iwańska, Alicja Żygadło, Wiktoria Góra, Adrian Góralski, Kacper Kaźmierczak i Maciej Jaczyński.

Sześcioosobowy zespół wrócił z Nowego Orleanu, gdzie odbył się ACI Spring Convention 2024. W rywalizacji startowały drużyny z całego świata. Swoje receptury przedstawiali studenci między innymi Portoryko, Indonezji oraz Chile.

Połączyli wykluczające się właściwości

Formuła amerykańskiego konkursu zakładała ocenę zaprawy w trzech kategoriach. W skrócie to cena, stopień śladu węglowego użytych materiałów oraz płynność i stabilność.

– Jest ona tania i ma bardzo niską emisyjność dwutlenku węgla i dlatego została uznana za najlepszą. Cała Unia Europejska walczy z dwutlenkiem węgla, dlatego to bardzo ważne – mówi Adrian Góralski.

To nie jedyny wyróżnik produktu przygotowanego przez reprezentantów ZUT.

– Poza tym zaprawa posiada świetną stabilność. Nie wykazuje oznak segregacji. Jest także bardzo płynna. Zazwyczaj te właściwości się wykluczają – dodaje Kacper Kaźmierczak.

Zwycięstwo w Stanach Zjednoczonych nie oznacza, że zaprawa jest gotowa do użycia na placu budowy. Zespół musi najpierw przeprowadzić jej ostateczne testy. Dopiero wówczas okaże się, czy składniki sprawdzą się w praktyce. Studenci są jednak dobrej myśli.

Zwiedzili Nowy Orlean

Oprócz startu w zawodach studenci ze Szczecina mieli okazję poznać Nowy Orlean. To miasto na południu Stanów Zjednoczonych. Największa metropolia w stanie Luizjana. Liczba ludności Nowego Orleanu jest zbliżona do tej w Szczecinie. Jednak jak relacjonują studenci, miasta znacząco się od siebie różnią.

– Miasto bardzo kolorowe, głośne… dookoła otoczone bagnami. Można było w tych bagnach zobaczyć aligatory. Była nawet możliwość, żeby takiego aligatora nakarmić. Generalnie bardzo muzyczne miasto. Wszędzie, w każdym zakątku słychać grany na żywo jazz. Ludzie są tam bardzo weseli. Na miejscu zauważyliśmy bardzo kolorowe domy. Nie takie, jak widzimy w Szczecinie – najczęściej szare i bure – opowiadają Adrian Góralski i Kacper Kaźmierczak.

Studenci reprezentują ACI Student Chapter at West Pomeranian University. To pierwszy studencki oddział American Concrete Institute w Polsce. Zajmują się głównie rozpowszechnianiem wiedzy o betonie wśród przyszłych inżynierów na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska w Szczecinie.