wystawy

Na pańskich stołach i w kredensach. Zabytkowa cyna w zbiorach muzeów pomorskich

fot. materiały prasowe Zamku Książąt Pomorskich

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Środa, 25.05.2022
O której godzinie?
10:00
Do kiedy?
Środa, 31.08.2022
Do której godziny?
18:00
Za ile?
6/10 zł
Opis wydarzenia
Rozbudowany ceremoniał spożywania posiłków oraz nierzadko towarzyszące im gwarne przyjęcia sprawiły, że stoły i półki kredensów uginały się od ilości zastaw i przyborów kuchennych.

 

Ogromną popularnością cieszyły się serwisy cynowe, którym dobry rzemieślnik potrafił nadać szlachetnych kształtów, sprawiając, że niewiele różniły się od srebrnych wyrobów. Naczynia o finezyjnych wzorach i formach były zaś chętnie nabywane zarówno przez szlachtę, jak i zamożnych mieszczan.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie przedstawi wybrane przedmioty cynowe z okresu od XVII do początków XX wieku ze zbiorów: Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Regionalnego w Szczecinku, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, a także Muzeum Pojezierza Myśliborskiego w Myśliborzu. Na wystawie zaprezentowane zostaną liczne naczynia w stylu secesyjnym z charakterystycznym asymetrycznym motywem wici roślinnych i sylwetek zwierząt oraz luksusowe przedmioty typu: tygielek do czekolady, szampaniera do chłodzenia butelek, zdobne czajniczki do herbaty, czy puchar toastowy w formie kobiecej sylwetki.

Komentarze

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało zablokowane.

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję