Śruba ze statku m/s „Solidarność” z napisem: „Żądamy wolnych związków zawodowych” – taka instalacja planowana jest na trawniku przy Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim na Wałach Chrobrego. To inicjatywa NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego i Stowarzyszenia Grudzień ’70 – Styczeń ’71.

– Instalacja ma mieć charakter pomnika. Chcemy w ten sposób przypomnieć o mało znanym dla wielu szczecinian wydarzeniu, jakim jest strajk w styczniu 1971 r, a także zaakcentować, że to wówczas właśnie w Szczecinie po raz pierwszy pojawił się postulat: „żądamy wolnych związków zawodowych” – podkreśla Mieczysław Jurek, przewodniczący zarządu regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego.

„Jesteśmy na etapie uzyskiwania zezwolenia na budowę”

8-tonowa śruba okrętowa została przekazana Stowarzyszeniu Grudzień ’70 – Styczeń ’71 przez Polską Żeglugę Morską. Ma zostać umieszczona przed gmachem Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego na Wałach Chrobrego, na wysokości mieszczącego się w nim Kuratorium Oświaty.

– Jesteśmy na etapie uzyskiwania zezwolenia na budowę. Zgodę musi wydać m.in. wojewódzki konserwator zabytków. Zwrócę się do radnych Prawa i Sprawiedliwości, żeby złożyli również odpowiedni wniosek do Rady Miasta – mówi Mieczysław Jurek.

Teren, na którym ma stanąć instalacja należy do Skarbu Państwa. Pierwsze ustalenia w tej sprawie poczyniono już z poprzednim wojewodą, Tomaszem Hincem. „Solidarność” szukała takiej działki, gdyż nie udało się porozumieć z miastem odnośnie innej lokalizacji.

Wcześniej śrubie miał towarzyszyć krzyż i figura arcybiskupa Majdańskiego

Wcześniejsza koncepcja zakładała bowiem wzniesienie bardziej złożonego pomnika w miejscu basenu przeciwpożarowego w pobliżu pl. Solidarności (przy kościele św. Piotra i św. Pawła). Projekt monumentu zakładał, że jego częściami składowymi będą: śruba ze statku m/s „Solidarność”, wysoki krzyż i naturalnej wielkości figura arcybiskupa Kazimierza Majdańskiego. Pomnik miał wykonać prof. Czesław Dźwigaj. Nie było jednak zgody na wykorzystanie tej lokalizacji. Teraz, przy Urzędzie Wojewódzkim, planowane jest wyeksponowanie samej śruby okrętowej.

– W tej przestrzeni pozostałe elementy nie komponowałyby się w jedną całość. Tamta wcześniejsza kompozycja przygotowana przez prof. Dźwigaja świetnie współgrała z otoczeniem pl. Solidarności. Miasto powinno mieć kaca moralnego, że nie wyraziło zgody na jej realizację – uważa Mieczysław Jurek.

Na razie trudno określić, kiedy nowa instalacja na Wałach Chrobrego mogłaby zostać zrealizowana.