Oczywiście dla studentów i wg studentów. Chodzi o zmiany, jakie przyniesie nowy regulamin studiów Uniwersytetu Szczecińskiego. Wejdzie on w życie 25. października 2010 r. Studenci nie kryją swojego niezadowolenia.
Co prawda, wakacje w pełni, ale co niektórzy studenci już teraz wybiegają myślą nieco naprzód. Zwłaszcza ci, których nie ominie wątpliwa przyjemność odbycia wrześniowej sesji poprawkowej.

Tych studentów, którym do zakończenia studiów pozostało jeszcze kilka lat, martwią zmiany dotyczące wpisu warunkowego. Z kolei tych, którzy są raczej na finiszu studiowania – zniesienie możliwości przedłużania terminu do złożenia pracy magisterskiej i fakt, że na ocenę dobrą na dyplomie trzeba będzie się bardziej napracować.

Oto najważniejsze zmiany, z jakimi przyjdzie się zmierzyć i do jakich trzeba będzie się przyzwyczaić studentom szczecińskiego uniwersytetu:

1. Indywidualna organizacja studiów (IOS) będzie możliwa dla studenta/-tki w ściśle określonych wypadkach, m.in. takich jak samotne wychowywanie dziecka, ciąża, studiowanie drugiego kierunku, działanie w organizacjach studenckich. Żeby móc studiować w takim indywidualnym trybie, trzeba będzie zawrzeć pisemne porozumienie z każdym prowadzącym zajęcia.

2. Ustalona została maksymalna liczba egzaminów w sesji i w roku akademickim. I tak, studenta nie można obciążyć więcej niż pięcioma egzaminami w sesji i więcej niż ośmioma egzaminami w roku. Ale uwaga, nie bierzemy tutaj pod uwagę egzaminów w ramach powtarzania roku czy semestru, ani też w ramach różnic programowych.

3. Powtórzona została zasada z poprzedniego regulaminu, że pomiędzy egzaminami powinien być jeden dzień przerwy. Nowością jest, że nie dotyczy to sesji poprawkowej.

4. Również jak poprzednio, student może zdawać egzamin przedterminowy, z tym że egzaminator musi powiadomić o tym dziekana.

5. Zmiany zaszły również w kwestii egzaminu komisyjnego i komisyjnego sprawdzenia pracy. Po pierwsze, student w ciągu 3 dni od ogłoszenia wyników może złożyć wniosek o przeprowadzenie egzaminu komisyjnego. Może to uczynić nie tylko po egzaminie poprawkowym, lecz już po egzaminie w pierwszym terminie. Po drugie, ocena otrzymana z egzaminu komisyjnego zastępuje ocenę z poprzedniego egzaminu.

6. Uzyskanie pieczątki z Biblioteki Głównej jest konieczne do zaliczenia semestru letniego (dotąd nie była to zasada „pisana”).

7. Najbardziej kontrowersyjną dla studentów nową regulacją jest rezygnacja z wpisu (i egzaminu) warunkowego. Owszem, teoretycznie „warunek” nadal istnieje, ale tylko dla przedmiotów, które nie kończą się egzaminem. Czyli w zdecydowanej większości przypadków, studentowi pozostaje tylko powtarzanie przedmiotu, co jest rozwiązaniem i kosztowniejszym, i mniej preferowanym przez studentów.
Konrad, student Wydziału Prawa i Administracji, nie kryje swojego niezadowolenia z nowego rozwiązania: - Nowy regulamin nie dość, że nie poprawi sytuacji studentów, to jest bardziej rygorystyczny niż poprzedni. Tamten był elastyczny, taki bardziej dla studentów. Teraz będzie trudniej utrzymać się na studiach. Dodaje również: – No i kwestia finansowa. W razie niepowodzenia, studenci będą zmuszeni powtarzać przedmiot , będą też więcej płacić.

8. Pracę magisterską studenci muszą złożyć nie później niż do końca ostatniego semestru studiów, czyli do ostatniego dnia sesji poprawkowej (będzie to więc któryś z ostatnich dni września). Zlikwidowana została możliwość przedłużania terminu do złożenia pracy magisterskiej.

9. Zaostrzono również wymogi co do oceny na dyplomie. Wprowadzono oceny połówkowe. I co prawda za średnią od 3,26 do 3,75 student dostanie ocenę końcową 3,5 (wcześniej byłaby to 3), o tyle na 4 trzeba będzie się już bardziej wysilić – gwarantuje ją średnia między 3,76 do 4,25 (wcześniej wystarczyła średnia powyżej 3,25).

10. Egzamin magisterski powinien odbyć się w terminie 2 miesięcy od złożenia pracy magisterskiej.

11. Natomiast na urlopie zdrowotnym student nie może przebywać łącznie dłużej niż 2 lata w ciągu całych studiów.