To ważny krok w rozwoju międzynarodowym Uniwersytetu. Tym samym US dołączy do elity 12 uczelni w Polsce, które już takie katedry mają utworzone.

W miniony wtorek, 2 marca, przedstawiciele Uniwersytetu Szczecińskiego i Województwa Zachodniopomorskiego podpisali list intencyjny o współpracy. Jej głównym celem są wspólne działania w zakresie utworzenia Katedry UNESCO na rzecz zrównoważonego rozwoju społecznego przy Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Szczecińskiego.

– Mamy rozbudowaną współpracę narodową, w Polsce jesteśmy jednym z liderów, jeżeli chodzi o program Erasmus. Ale nadal musimy wzmacniać kompetencje i tworzyć nowe mechanizmy współpracy, stąd też ten projekt – komentował prof. dr hab. Waldemar Tarczyński, Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego. – Udział w międzynarodowych projektach badawczych to ważny obszar działalności uczelni. Teraz Uniwersytet ma szansę dołączyć do elit uczelni w Polsce, ale również europejskich i światowych.

Utworzenie Katedry UNESCO przy Szkole Doktorskiej US będzie ważnym krokiem w rozwoju międzynarodowym uniwersytetu. Podczas spotkania, na którym podpisano list intencyjny, wielokrotnie podkreślano, że uczelni zależy na tym, by słuchacze Szkoły Doktorskiej mieli jeszcze lepszy kontakt z międzynarodowymi zespołami badawczymi.

– Chcemy, żeby katedra powstała przy szkole doktorskiej, bo wierzymy, że młodzi ludzie nie mają takich zahamowań jak poprzednie pokolenia. To oni walczą m. in. o klimat i równouprawnienie. Katedra pozwoli umiędzynarodowić jeszcze bardziej to, co już się dzieje na Uniwersytecie Szczecińskim – mówił dr hab. Maciej Kowalewski, prof. US, dyrektor Instytutu Socjologii.

– Chcemy, aby Pomorze Zachodnie było dobrym domem dla wszystkich. A na Uniwersytecie Szczecińskim nie trzeba nikogo przekonywać, by budować włączającą społeczność – podkreślał Olgierd Geblewicz, marszałek województwa.

Według stanu na 31 stycznia 2020 istnieje obecnie 830 katedr UNESCO w 110 państwach członkowskich, z czego w Polsce jest 12 katedr. Katedra UNESCO w Szczecinie byłaby 13. w kraju.