Pochylona sylwetka, zaburzenia równowagi, zaćma, obciążone stawy... Specjalne kombinezony-symulatory pozwalają odwzorować wszystkie zaburzenia, z którymi muszą zmagać się osoby w podeszłym wieku. – Teraz zdecydowanie łatwiej będzie mi je zrozumieć. Pomoże to w przygotowaniu do pracy w zawodzie – mówi Sebastian, student Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.
Kombinezony to najnowszy zakup uczelni. Ten przeznaczony dla mężczyzn przypomina nieco strój sapera, ale osłona twarzy ma w tym przypadku zupełnie inną funkcją.
– Są tam położone specjalne filtry, które pozwalają na całkowitą symulację. Sebastian ma w tej chwili zaćmę i dysfunkcję plamki żółtej. Stroje zostały wymyślone właśnie po to, żeby każdy z nas, który ma lat trochę mniej niż 70-80, mógł poznać odczucia osób starszych – mówi prof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska, kierownik Katedry Żywienia Człowieka i Metabolomiki, która była zaangażowana w sprowadzenie kombinezonów na uczelnię.
Jest też wersja przygotowana dla studentek. Z goglami VR, obciążnikami i specjalnymi pasami, które sprawiają, że młoda, wysportowana kobieta musi przyjąć pochyloną sylwetkę.
– Już po 5 minutach najchętniej bym usiadła. Najbardziej przeszkadzają te wszystkie obciążniki na stawach, jest mi dużo ciężej. Przez gogle słabo słyszę i słabo widzę – dzieli się swoimi odczuciami Dominika.
Kombinezony będą wykorzystywane podczas zajęć praktycznych na różnych kierunkach medycznych.
– Jeśli przyszły ratownik, pielęgniarka, położna, psycholog czy logopeda, założy na siebie ten strój i poćwiczy, to na pewno zrozumie, jakie wymagania może stawiać osobom starszym. Czy to w szpitalu, czy to w jej mieszkaniu, podczas udzielania pomocy – podkreśla prof. dr hab. n. med. Beata Karakiewicz, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu PUM.
Nowe kombinezony zaprezentowano przy okazji konferencji, podczas której PUM podpisał z Gminą Miasto Szczecin porozumienie w sprawie realizacji wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych.
Komentarze
0