Po fali zwolnień w Stoczni Szczecińskiej Nowa, władze lokalne przechodzą do realnych działań mających na celu walkę z ryzykiem bezrobocia wśród zwolnionych stoczniowców. Dziś temat ten zdominował posiedzenie Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego.
Program dobrowolnych odejść zakłada rekompensaty wobec pracowników, którzy złożyli oświadczenie o rezygnacji z zatrudnienia w stoczni. 4 tysiące pracowników złożyło takie pisma, pomijając 6 osób. Jednak jednorazowe odszkodowanie nie zapobiegnie problemowi napływu na szczeciński rynek pracy pracowników sektora okrętowego. Nie dla każdego znajdzie się praca – co z tymi, którzy zostaną na lodzie?
Program Zwolnień Monitorowanych, realizowany przez Agencję Rozwoju Przemysłu zakłada pomoc w znalezieniu nowego miejsca pracy poprzez pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe, szkolenia, organizację staży. Zakłada także przyznawanie środków na podjęcie własnej działalności gospodarczej, naukę pozyskiwania dotacji unijnych, czy dopłacanie do tworzonych miejsc pracy dla byłych stoczniowców.
Konkursy
W styczniu 2009 Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie ogłosił kluczowe dla przemysłu stoczniowego konkursy. W ramach ogłaszanych konkursów określono specjalne preferencje dla pracodawców i pracowników branży okrętowej oraz firm kooperujących. W rezultacie wsparcie w ramach projektów, które zostaną wyłonione w konkursie, będzie skierowane do wyżej wymienionych podmiotów.
Wspieranie przedsiębiorczości w regionie
Wojewódzki Urząd Pracy przewidział specjalne kryterium obowiązkowe (wszystkie projekty muszą spełniać to kryterium) dla projektodawców:
„Grupę docelową w projekcie stanowią osoby z branży okrętowej lub z firm kooperujących (z jednej lub z dwóch poniższych grup łącznie): które były zatrudnione w okresie ostatnich 12 miesięcy od daty przystąpienia do projektu (dzień rekrutacji), które są zatrudnione i zagrożone utratą pracy.”
Dla osób zainteresowanych wsparciem wynika z tego, że: instytucje, których projekty zostaną wyłonione w konkursie, będą realizowały szkolenia (w ramach otwierania własnej działalności gospodarczej) oraz będą udzielały dotacji na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wyłącznie dla grupy osób określonej powyżej.
Innymi wspieranymi inicjatywami będą: promocja przedsiębiorczości i samo zatrudnienia, pomoc dla pozostających bez pracy, wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie.
Na stronie urzędu pracy powstała specjalna zakładka, w której stoczniowcy znajdą wszystkie informacje dotyczące działań urzędu w ich sprawie.
Nie tylko stocznia
Wojewódzki Urząd Pracy przewiduje także pomoc dla zwalnianych pracowników Tele-Foniki w Załomiu. Do WUP-u spływają także informacje o kłopotach i możliwych zwolnieniach od innych firm z terenu województwa. W związku z tym Zarząd Województwa wystąpi z prośbą do samorządów gospodarczych, związków pracodawców, izb rzemieślniczych o przekazanie informacji na temat wszelkich wolnych miejsc pracy i poszukiwanych zawodów. Pozwoli to na stworzenie dodatkowej bazy dla osób, które obecna sytuacja zmusza do zmiany miejsca pracy.
Komentarze
0