Stowarzyszenie „Szczecinianie dla Siebie” przesłało pismo prezydentowi Piotrowi Krzystkowi z żądaniem ostatecznego wyjaśnienia, w jaki sposób wydatkowane są środki pozyskiwane ze znienawidzonej przez naszych kierowców Strefy Płatnego Parkowania.
SPP z drogiej na jeszcze droższą
Od lutego ub.r. w Szczecinie zaszły zmiany w strefie płatnego parkowania. Decyzją radnych podzielona została na 3 podstrefy, w każdej obowiązują inne opłaty. Roczny abonament na parkowanie w całej strefie zdrożał z 350 zł do 980 zł. Podwyżka wywołała niezadowolenie szczecinian, a grupa zrzeszona w Stowarzyszeniu „Szczecinianie dla Siebie” w ub.r. podjęła inicjatywę przeprowadzenia lokalnego referendum w sprawie całkowitej likwidacji w mieście strefy płatnego parkowania. „- Strefa tylko utrudnia życie mieszkańcom” – przekonywał Witold Witkowski, pomysłodawca referendum. - „Podstawowym założeniem płatnego parkowania było wymuszenie rotacji samochodów. Życie i praktyka pokazały jedak, że tak nie jest. Kierowcy nadal z trudem znajdują wolne miejsca parkowania."-
Dodatkowo członkowie stowarzyszenia są zdania, że przez płatne parkowanie upada handel w centrum miasta. Ludzie robią zakupy tam, gdzie samochód można zostawić za darmo.
O referendum, którego nie było
Do przeprowadzenia referendum zabrakło około 1,3 tys. podpisów. Wniosek o referendum musi zyskać poparcie co najmniej 10 proc. uprawnionych do głosowania w powiecie i gminie, a organizatorzy szczecińskiego referendum, by doszło ono do skutku, musieli zebrać od momentu przyjęcia zawiadomienia przez 60 dni ponad 20 tys. podpisów pod swoim wnioskiem. Ostatnią deską ratunku dla przedsięwzięcia organizowanego przez stowarzyszenie „Szczecinianie dla Siebie” miała być decyzja radnych. Rządząca większość odrzuciła jednak niewygodny dla siebie projekt. Gdyby referendum zaś doszło wtedy do skutku, wystarczyło, by 30 proc. uprawnionych głosowania opowiedziało się za likwidacją SPP i Strefa przeszłaby do przeszłości.
„Szczecinianie dla Siebie” wciąż się domagają...
...wyjaśnienienia od prezydenta, na co wydawane są pieniądze zmotoryzowanych szczecinian, których największym błędem jest posiadanie w naszym mieście samochodu. Jak można przeczytać w piśmie przekazanym do rąk P. Krzystka, „oczekujemy, iż informacja ta zawierać będzie określenie wysokości wpływów, jak również cele wydatkowania tych środków.”
Komentarze
1