Projekt "MozART - I Maraton Klasyczny" to najnowsza, bardzo ciekawa inicjatywa szczecińskiej Filharmonii. Wczoraj w ramach programu tego wydarzenia, usłyszeliśmy młodych pianistów z naszego miasta, którzy zagrali utwory fortepianowe tego kompozytora z towarzyszeniem orkiestry FS kierowanej przez koncertmistrza Jana Staniendę.

MozART to przedsięwzięcie, które oprócz wrażeń artystycznych i możliwości wysłuchania koncertów fortepianowych mistrza Wolfganga, da wielu młodym muzykom możliwość edukacyjnych doświadczeń, które nie zawsze są im dostępne.    W czasie trzech wiosennych miesięcy  studenci Akademii Sztuki będą mogli zaprezentować się na scenie w repertuarze austriackiego klasyka i współpracować  w tym czasie z profesjonalnymi muzykami oraz przede wszystkim z profesorem Janem Staniendą podczas warsztatów prowadzonych przez niego. Poza tym do Szczecina przyjadą tacy soliści jak Ewa Pobłocka, Matan Porat czy  Hinrich Alpers, którzy przedstawią kolejne koncerty fortepianowe Mozarta.   

Podczas wczorajszego występu zabrzmiała Uwertura do opery „Wesele Figara”,  a następnie Koncert fortepianowy Es-dur  KV 271, wykonany przez Milenę Palkaj – studentkę I roku Akademii sztuki i laureatkę wielu konkursów pianistycznych. W drugiej części programu usłyszeliśmy Patryka Matwiejczuka (znanego zapewne wielu osobom z występów w „Must Be The Music”), który z towarzyszeniem orkiestry zagrał  Koncert fortepianowy Es-dur  KV 459. Ponad dwugodzinny wieczór w filharmonii zwieńczyło wykonanie „Symfonii D-dur KV 385 zwanej „Haffnerowską” (także skomponowanej przez Mozarta).

W przerwach między utworami Piotr Kilmek, wykładowca Akademii Sztuki i znany szczeciński kompozytor, opowiadał o poszczególnych utworach oraz o przybliżał  reguły tworzenia muzyki klasycznej. Był to zatem  bardzo intensywny poznawczo wieczór, a widzowie, którzy zapełnili widownię do ostatniego niemalże miejsca nagrodzili wykonawców długim aplauzem.

Kolejna część maratonu jeszcze dziś o godz. 17.00.  Wraz z orkiestrą FS zagra pianista Edward Wolanin, który przedstawi m.in. Koncert Fortepianowy A-dur KV 488, a poza tym zostanie zaprezentowana bardzo znana Symfonia -moll KV 550.