Trwają prace związane z przebudową amfiteatru w Parku Kasprowicza. Zmieni się tam bardzo dużo, począwszy od widowni, poprzez scenę, po dużo większy dach. Wiadomo jednak, że zachowana zostanie abstrakcyjna mozaika, zdobiąca fragment muru oporowego.

To kompozycja zaprojektowana przez Piotra Wieczorka, autora wielu szczecińskich mozaik. Jego dwa inne dzieła można znaleźć nieopodal, na tyłach baru Platan. Z architektem Zbigniewem Abrahamowiczem współpracował nie tylko przy budowie Teatru Letniego. ale również przy tworzeniu słynnej, nieistniejącej już, Ściany Płaczu na Wojska Polskiego.

– Tam bardzo ważną rolę w odbiorze dzieła odgrywała spływająca woda. Mam cichą hipotezę, że również mozaika w Teatrze Letnim była częścią kaskady i woda spływała po niej do baseniku. Pytam o to wszystkich, którzy mogą pamiętać początki amfiteatru, ale nie uzyskałam jeszcze potwierdzenia – mówi Sabina Wacławczyk, artystka plastyk, aktywistka miejska.

„Jest częścią zespołu dzieł artystycznych, które czyniły ten amfiteatr obiektem nietuzinkowym”

Sabina Wacławczyk i przewodniczka miejska Joanną Olszowska od miesięcy wyszukują oraz opisują szczecińskie mozaiki. Efekty ich prac można poznać na facebookowym profilu „Mozaiki szczecińskie”, a także oglądając przygotowaną przez nie mapę czy uczestnicząc w organizowanych przez autorki spacerach. Mozaika w Teatrze Letnim oczywiście również znalazła się w kręgu ich zainteresowań.

– To ciekawa kompozycja abstrakcyjna. Jest częścią zespołu dzieł artystycznych, które czyniły ten amfiteatr obiektem nietuzinkowym. Nie wybudowano jedynie sceny z widownią, tylko otoczono to miejsce dziełami sztuki w przemyślanej kompozycji – tłumaczy Sabina Wacławczyk. – Na pewno warto zachować tę mozaikę. Również z szacunku dla twórcy, który podarował nam kilka kolorowych obiektów.

Amfiteatr w nowej odsłonie w 2022 r.

Przedstawiciele magistratu potwierdzają, że mozaika zostanie zachowana. Widać ją zresztą na zdjęciach z placu budowy.

Przebudowa Teatru Letniego powinna zakończyć się na początku 2022 r. Koszt inwestycji to 33 mln zł. Wykonawcą jest firma Adamietz. Realizuje koncepcję biura architektonicznego Flanagan Lawrence z Londynu, które zwyciężyło w 2015 r. w miejskim konkursie.