Pokazy sztucznych ogni, widowiskowe skoki do wody, energetyczne koncerty, jarmarki, wesołe miasteczka, różnego rodzaju zawody sportowe, kolorowe święto Holi. Już za niecałe dwa tygodnie w Szczecinie odbędzie się XII edycja Międzynarodowego Festiwalu Ogni Sztucznych Pyromagic. Przygotowania do imprezy właśnie wchodzą w decydującą fazę, a do Szczecina powoli zjeżdżają organizatorzy i uczestnicy festiwalu fajerwerków.
Pokazy w wykonaniu uznanych firm
Pyromagic 2019 odbędzie się w Szczecinie w dniach 9 i 10 sierpnia. W ciągu dwóch dni swoje pirotechniczne umiejętności zaprezentują ekipy z Czech, Francji oraz Malezji. Jak zaznaczają organizatorzy, to uznane firmy, które organizują pokazy sztucznych ogni na całym świecie, m.in. podczas festiwalu w Cannes, otwarcia olimpiad czy innych wydarzeń sportowych.
Każda z ekip będzie musiała przygotować 15-minutowe prezentacje, w tym fragment do obowiązkowej muzyki – „Jeziora Łabędziego” Piotra Czajkowskiego. Efekty oceniać będzie światowe jury, w którym zasiądzie m.in. Bruno Gergini, organizator jednego z największych festiwali pirotechnicznych w Europie, w Cannes we Francji.
Pierwszego dnia będziemy podziwiać pokazy firm z Malezji oraz Czech. Z kolei w sobotni wieczór zaplanowano widowisko w wykonaniu Francuzów oraz gospodarza festiwalu – firmy Surex z Bielska-Białej.
Nie tylko fajerwerki
Oczywiście podczas Pyromagic najważniejsze są wieczorne pokazy sztucznych ogni, ale atrakcji nie zabraknie również w ciągu dnia. Mowa m.in. o sobotnim festiwalu Water Show Szczecin, w ramach którego zaplanowano skoki do Odry z kilkunastometrowej wieży ustawionej na Trasie Zamkowej. W nieco zmienionej i mniejszej formie u podnóża Wałów Chrobrego rozgrywane będą zawody strażackie dla dzieci. Organizatorzy zapowiadają również specjalną strefę zawodów, w której odbywać się będą zawody koszykarskie oraz ćwiczenia aerobowe. Z kolei na Łasztowni zaplanowano Splash of colors, czyli kolorowe święto Holi, którego uczestnicy obsypują się kolorowymi proszkami w rytmie popularnych muzycznych przebojów.
– Pyromagic w zeszłym roku przyciągnęło ponad 400 tysięcy odwiedzających, to oznacza, że impreza się rozrasta, a co za tym idzie przyciąga nie tylko widzów, ale także nowych partnerów. Jednym z nich jest Pepsi, która zgłosiła się do nas i zaproponowała organizację Zlotu Food Trucków oraz Strefy Wyzwań Pepsi, gdzie będzie można gotować ze znanymi influencerami m.in. Larą Gessler – zapowiada Leopold Korytkowski, zastępca dyrektora ds. organizacji imprez z Żeglugi Szczecińskiej.
W programie Pyromagic znalazły się również jarmarki, wesołe miasteczka oraz strefy gastronomiczne.
Koncerty zespołów z Polski i zagranicy
Tak jak w poprzednich latach pokazom fajerwerków towarzyszyć będzie festiwal muzyczny Szczecin Music Live. Będzie to już 10. edycja imprezy, łączącej folk, world music, muzykę taneczną oraz elektronikę. W Szczecinie usłyszymy przedstawicieli tych gatunków z Polski i zagranicy. Gwiazdami piątkowego wieczoru (9 sierpnia) będą zespoły Elvis PressPlay oraz Megitza. Drugi dnia Szczecin Music Live również zabrzmią ciekawe klimaty muzyczne, będące mieszanką reggae, dubu i dancehallu. Gwiazdą wieczoru będzie grupa Bazzookas z Holandii.
– Weźcie ze sobą buty do tańczenia, będzie kawał dobrej muzyki – zachęca Robert Grabowski ze Szczecińskiej Agencji Artystycznej.
Widowiskowe skoki do Odry
Równie widowiskowo, co pokazy sztucznych ogni, zapowiadają się skoki do Odry z wysokości 27 metrów. To w ramach czwartej edycji zawodów Water Show Szczecin.
– High diving i skoki do wody z Trasy Zamkowej to nie jedyna atrakcja jeśli chodzi o skoki. Co roku staramy się wprowadzać nowe dyscypliny wodne, aby urozmaicić to show. W tym roku będziemy mieć mocną grupę death diving. Będą to goście z Norwegii, którzy skaczą z 10 lub 12 metrów, a atrakcyjnością ich skoków jest to, że ewolucje, a później lądowanie, muszą boleć. W ramach Water Show w Szczecinie zostanie także podjęta próba bicia Rekordu Guinessa w liczbie salt w tył w czasie 1 minuty (backflip). Dotychczasowy rekord to 29 obrotów – wylicza Krzysztof Mastylak, organizator Water Show Szczecin.
Zmiany w organizacji ruchu i zamknięte Wały Chrobrego
Na czas imprezy wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu, która obowiązywać będzie od 8 do 12 sierpnia.
– Pierwszy etap zmian zostanie wprowadzony już w czwartek, 8 sierpnia, o godz. 12.00 i będzie to całkowite zamknięcie ulic Jana z Kolna od wysokości Trasy Zamkowej do ulicy Kapitańskiej, rejon zmian będzie obowiązywał także ulice w kwartale ulic Jana z Kolna, Admiralska, Komandorska, Wawelska, kawałek ulicy Szczerbcowej i Zygmunta Starego. Drugi etap rozpocznie się w piątek, 9 sierpnia, o godz. 17.00 i będzie charakteryzował się zamknięciem ulic po drugiej stronie Odry tj. ulic Władysława IV oraz Wendy – mówi Marcin Charęza, kierownik referatu ds. organizacji ruchu Urzędu Miasta. – W miarę możliwości będziemy rozładowywać korki na trasach, stale będą czuwały tu patrole policji i straży miejskiej, a dodatkowo w piątek w godz. 6.00-9.00 będzie umożliwiony zjazd z Trasy Zamkowej.
Mieszkańcy oraz pracownicy firm z terenów objętych czasową organizacją ruchu będą mogli dojeżdżać do swoich domów lub firm samochodami za okazaniem przepustek. Te będzie można odebrać w biurze przepustek, które zostanie utworzone w dawnej siedzibie Żeglugi Szczecińskiej, przy ul. Jana z Kolna. Biuro będzie czynne w piątek i sobotę tydzień przed wydarzeniem oraz w dniach poprzedzających festiwal w godz. 10.00-18.00.
Więcej autobusów i tramwajów
Zmiany czekają także na pasażerów komunikacji miejskiej. Na czas Pyromagic pojawi się tymczasowy rozkład jazdy z dodatkowymi kursami tramwajów, autobusów oraz z wydłużonymi trasami.
– Jak zawsze apelujemy o pozostawienie samochodów w domach lub na parkingach Park & Ride i przyjechanie na imprezę komunikacją miejską - mówi Hanna Pieczyńska z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. – 8 sierpnia zawiesimy linię tramwajową nr 6, w miejsce której pojawi się linia nr 16. Podczas samego wydarzenia uruchomionych zostanie dodatkowo 18 linii autobusowych, które będą kursować bezpośrednio po zakończeniu wydarzenia oraz 6 linii tramwajowych, które będą jeździły do godziny 01:00 w nocy. Na terenie miasta będzie funkcjonowało 6 punktów informacyjno-kontrolnych, dzięki czemu będziemy mogli zapytać o wszystkie zmiany. Pojawi się także 6 kas biletowych. Jak co roku w ramach współpracy z koleją regionalną na terenie Gminy Miasta Szczecin będzie można poruszać się pociągami na podstawie naszych biletów okresowych. Oprócz tego pojawią się także dodatkowe kursy powrotne dla naszych gości m.in. z Goleniowa czy Stargardu. Szczegółowy rozkład znajdziemy na stronie Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.
Komentarze
19