Jak chronić przyrodę i odwrócić proces degradacji ekosystemów – o tym dyskutowali młodzi podczas poniedziałkowego spotkania, a ich wnioski i spostrzeżenia zostaną spisane i przekazane Komisji Europejskiej. „Czasem nie doceniamy młodzieży, a takie spotkania pokazują nam, co mają w głowie”.

Konferencja „Biodiversity EU” to kolejne wydarzenie kierowane do młodzieży, które odbyło się w ramach Konferencji w sprawie przyszłości Europy, organizowanej przez EUROPE DIRECT Szczecin. Spotkanie miało miejsce 28 lutego.

– Konferencja w sprawie przyszłości Europy to dialog, w którym ważne stwierdzenia, pomysły czy głosy niezadowolenia zostaną sformułowane w formie konkretnego wniosku, a następnie przekazane do Komisji Europejskiej – tłumaczył Arkadiusz Mazepa z Sekretariatu ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego, który jest odpowiedzialny za projekt EUROPE DIRECT Szczecin. Komisja Europejska podjęła ważną decyzję: rok 2022 ustanowiła Europejskim Rokiem Młodzieży. Marszałek i Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego zadecydowali, że będzie to też Europejski Rok Młodzieży na Pomorzu Zachodnim. Przygotowaliśmy cykl spotkań z młodzieżą na wszystkie tematy, które ją nurtują i w codziennym życiu występują. Chcemy, by młodzi ludzie otrzymali taką przestrzeń, w której opowiedzą, jak odbierają te problemy, bo może widzą to przez inny pryzmat niż dorośli. 

Konferencja o bioróżnorodności to zawężenie kwestii Zielonego Ładu. Pojawią się więc kolejne spotkania, które będą oscylować wokół zamysłu zielonej Europy. Wobec obecnie panującej sytuacji na świecie, nie zabraknie też rozmów na ten temat. 

Szczecińska młodzież pełna pomysłów

Jak zauważa dr Rafał Kuligowski, ekspert Team Europe, który moderował część warsztatową spotkania, takie wydarzenia to podstawa.

– Musimy zacząć rozmawiać. Fajnie, że Szczecin robi takie projekty, bo przy dyskusji tak naprawdę najwięcej się dowiadujemy. To okazja, by poznać różne poglądy, każdy przecież ma inne doświadczenia. Dzisiaj młodzież pokazała, że potrafi dyskutować, kłócić się kulturalnie, jeżeli chodzi o swoje poglądy i to jest rewelacyjne. Młodzież – jak zawsze w Szczecinie – uzdolniona, pełna pomysłów i co ciekawe – praktyczna. Oni doskonale wiedzą, czego chcą, ale co ważniejsze – wiedzą, jakie zagrożenia niesie ze sobą przyszłość. Dobrze, że są tego świadomi i dobrze, że wiedzą, jak to zmieniać. Czasem nie doceniamy młodzieży, a takie spotkania pokazują nam, co mają w głowie – mówił Kuligowski. 

Choć marszałek nie mógł osobiście wziąć udziału w spotkaniu, to przekazał kilka słów do zgromadzonej młodzieży: „Dla Pomorza Zachodniego wyzwania, które nakreśla Europejski Zielony Ład, są bardzo istotne, ale też w pełni wpisują się w wizję postrzegania rozwoju naszego regionu. W strategii województwa przyjęliśmy, że Pomorze Zachodnie ma stać się w Polsce liderem zielonego i niebieskiego rozwoju. To rozwój oparty o zielone technologie, o ochronę zasobów naturalnych, gospodarkę morską”.

Wykład, praca twórcza i ważne przesłanie na koniec

Spotkanie było podzielone na trzy części – podczas pierwszej Anna Sierpińska, popularyzatorka nauki przybliżyła, czym jest bioróżnorodność i wskazała na pięć czynników, które na nią negatywnie wpływają. 

Drugą część stanowiły warsztaty – młodzież podzielona na grupy miała za zadanie wypisać, czego oczekuje od EU względem ochrony bioróżnorodności. Pod okiem dra Kuligowskiego młodzi żywo zabrali się do pracy i stworzyli listy pomysłów, jak zapobiec zmianom w bioróżnorodności. 

– Tu jest pewien fenomen. Każda grupa wymyśliła co innego, poszła w zupełnie innym kierunku. Fakt faktem plastik się powtarzał, ale w różnych konfiguracjach –  z jednej strony były pomysły w kwestiach zastąpienia, z drugiej w kwestii recyklingu. Były pomysły z ochroną środowiska, ze zwierzętami. To pokazuje pełen wachlarz możliwości i wiedzy młodzieży – mówił Kuligowski.

W trzeciej części spotkania przygotowane przez młodzież spostrzeżenia zostały zaprezentowane ekspertkom: Izabeli Zygmunt z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej, Magdalenie Saletrze i Agnieszce Tarouquella-Levitan z Fundacji Perspektywa oraz Magdalenie Wróblewskiej z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego, które również przyznały, że sugestie młodych są bardzo ciekawe. 

– Przyszłość należy do Was. Jeśli nic nie zrobimy, za 25 lat świat, który znamy, nie będzie istnieć. Trzeba działać – podkreślał Rafał Kuligowski na zakończenie spotkania. 

Czym zajmuje się EUROPE DIRECT Szczecin?

EUROPE DIRECT Szczecin oferuje mieszkańcom Szczecina oraz regionu Pomorza Zachodniego bezpłatne usługi w ramach europejskiej sieci Europe Direct działającej przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce. Możesz się z nami skontaktować, jeżeli masz pytania dotyczące polityki, programów i priorytetów UE lub jeśli chcesz się zaangażować w wydarzenia dotyczące przyszłości UE. Nasza oferta skierowana jest również do szkół: robimy dla nich prezentacje, prowadzimy dyskusje dotyczące UE i dostarczamy publikacje Unii Europejskiej. Oferujemy nasze usług nieodpłatnie. Nie oferujemy doradztwa prawnego, nie zajmujemy się też interpretowaniem przepisów UE.

Zapraszamy do współpracy!

Wszelkie informacje na temat działalności EUROPE DIRECT Szczecin i organizowanych wydarzeń znajdują się na nowej stronie internetowej oraz na profilu na Facebooku.

EUROPE DIRECT Szczecin

Zespół: Arkadiusz Mazepa – Kierownik; Katarzyna Henschke-Ozga i Agata Szwed – konsultantki.

Kontakt: pl. Kilińskiego 3, 71-414 Szczecin, tel. + 48 91 421 12 61, http://www.europedirect-szczecin.eu/,

https://www.facebook.com/edszczecin.