Jak ciekawe i nietypowo może zabrzmieć puzon w klasycznych kompozycjach, mogliśmy się przekonać podczas kolejnego już występu w ramach cyklu „Mistrzowskie Zmagania”. 27 października wystąpił w Szczecinie Frederic Belli z towarzyszeniem Baltic Neopolis Orchestra.

Muzyk ten jest  solowym puzonistą w orkiestrze SWR Sinfonieorchester Baden-Baden und Freiburg, a w ubiegłym roku wydał swoją pierwszą solową płytę „Trombone’, na której można znaleźć jego wykonania  utworów Nino Roty i Georgesa Delure i Franka Martina. Podczas sobotniego występu w składzie towarzyszącej mu, Baltic Neopolis Orchestra, dodatkowo zagrali o studenci z Polski i Niemiec. Kierująca  nią, Emilia Goch,  tym razem obserwowała koncert z widowni.

Koncert poprowadził Frank Zacher, dyrygent Preußisches Kammerorchester w Prenzlau., a w programie wieczoru znalazło się sześć utworów. Były to: Serenada na smyczki nr 2 C-dur op. 14 Roberta Fuchsa Koncert na puzon i smyczki D-dur Leopolda Mozarta, Tańce rumuńskie Beli Bartoka oraz utwory trzech szwedzkich twórców: Serenada na smyczki op. 11 Daga Wiréna Concertino nr 7 op. 45 na puzon i orkiestrę smyczkową Larsa-Erika Larssona, a także „Arabenne” na puzon i orkiestrę smyczkową Christiana Lindberga. Szczególnie w  tym ostatniej kompozycji Belli  zaprezentował się bardzo efektownie, wydobywając z puzonu dźwięki o dużej finezji i udowadniając, że można w tym instrumencie tkwi potencjał, nie do końca jeszcze chyba poznany.

Publiczność oczywiście domagała się nadprogramowych atrakcji i orkiestra wraz z solistą jeszcze kilka razy wychodziła na scenę by wykonać kilka, bardziej interesujących partii zagranych wcześniej kompozycji.

Dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Polsko-Niemieckiej (patrona całego projektu) dzień później koncert został powtórzony w Pommersche Landesmuseum w Greifswaldzie