Porażające dane po kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Szczecinie. W pierwszej połowie sierpnia inspekcja sprawdzała dania typu fast food serwowane w food truckach na terenie Szczecina. Jak się okazało, w czasie kontroli wykryto m.in. 47 kilogramów przeterminowanego mięsa wołowego przeznaczonego na burgery.

Chcieli robić burgery z przeterminowanego mięsa. Wstrząsające ustalenia kontrolerów

Kontrolerzy Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych dopatrzyli się wielu nieprawidłowości. Mowa m.in. sprzedaży przeterminowanych produktów, posiadaniu na stanie przeterminowanych produktów w celu dalszego przetwarzania czy przypadkach fałszowania żywności. Przykładowo: zamiast sera cheddar serwowano ser topiony o smaku cheddar burger, a zamiast majonezu dodawano sos kanapkowy o smaku majonezu.

– W jednym przypadku inspektorzy znaleźli 47 kg przeterminowanego mięsa wołowego przechowywanego w zbyt wysokiej temperaturze, za co przedsiębiorca został ukarany maksymalną przewidzianą grzywną w wysokości 1 000 zł. W pozostałych kontrolach nie stwierdzono nieprawidłowości w zakresie warunków przechowywania lub przeterminowanych surowców i dodatków do dań gotowych – informuje Seweryn Żybort, Główny Specjalista w Wojewódzkim Inspektoracie Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Szczecinie. – Pobrano również próbki do badań laboratoryjnych, m.in. w celu identyfikacji gatunkowej mięs, tzn. czy np. szynka wieprzowa w zapiekance nie jest przypadkiem kurczakiem – dodaje specjalista.

– W związku z taki licznymi i poważnymi nieprawidłowościami, po zakończeniu kontroli planowych Głównego Inspektoratu, będziemy kontynuować niezapowiedziane wizyty w zachodniopomorskich food truckach, w formie kontroli doraźnych. Na pewno w najbliższym czasie planujemy przeprowadzić kontrole również w Koszalinie – zapowiada Anna Kusy-Łowicka, Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Inspekcja Handlowa też kontroluje. Największym problemem brak gramatury dań

Kontrole stanowisk handlowych oraz punktów gastronomicznych prowadzą również Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie oraz Inspekcja Handlowa. Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej zgodnie z wytycznymi zawartymi w programie kontroli na rok 2024 przeprowadził już 17 kontroli. Sprawdzano przedsiębiorców m.in. w Szczecinie, Świnoujściu, Gryficach, Stargardzie, Kołobrzegu, Mielnie. Nieprawidłowości stwierdzono u 14 przedsiębiorców.

– Przedsiębiorca w Szczecinie, w przypadku 39. pozycji z cennika nie uwidocznił gramatury potrawy. Do przedsiębiorcy zostało skierowane wystąpienie pokontrolne z wnioskiem o usunięcie stwierdzonych uchybień. W otrzymanej odpowiedzi potwierdzono usunięcie uchybień – mówi Beata Manios, rzeczniczka prasowa Inspekcji Handlowej w Szczecinie. Dodajmy, że w większości kontrolowanych restauracji nie podawano gramatury oferowanych w cenniku potraw.

Ponadto występowały też trudności z gospodarowaniem odpadami oraz opłatami produktowymi od opakowań plastikowych. Zdarzały się również zgłoszenia dotyczące „podmiany” produktów w poszczególnych daniach. U żadnego z kontrolowanych przedsiębiorców nie dopatrzono się nieprawidłowości związanych z wydawaniem paragonów.