Energia z odpadów już za kilka miesięcy stanie się „paliwem” dla szczecińskich tramwajów. Zakupiona od EcoGeneratora, ma pokryć około 30 procent zapotrzebowania spółki Tramwaje Szczecińskie. Miasto zaoszczędzi na tym ponad 1,6 miliona złotych.
Oszczędności dla budżetu i środowiska
Od stycznia 2024 roku energią wyprodukowaną przez EcoGenerator zasilane będą stacje prostownikowe „Piotra Skargi”, „Gontyny”, „Gdańska”, „Rugiańska”, „Kaliny”, „Piesza”. Obecnie przez rejony zasilania tych stacji jeżdżą tramwaje linii nr 1, 2, 6, 7, 8, 9, 10, 11 oraz wszystkie tramwaje wyjeżdżające z Zajezdni Pogodno w kierunku placu Szarych Szeregów.
Ilość zakupionej od EcoGeneratora energii ma pokryć około 30 procent zapotrzebowania Tramwajów Szczecińskich. Stawka, jaką ustalono to 448,15zł/MWh. Łączna wartość netto zakupionej energii elektrycznej wyniesie 2 075 149,61 zł.
– To o ponad 1,6 mln zł netto mniej, niż gdyby Tramwaje Szczecińskie zawarły umowę z podmiotem, który w przetargu zaproponował zaraz po Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów najniższą ofertę – podkreśla Anna Folkman, rzecznik prasowa ZUO.
Elektrociepłownia, której paliwem są odpady
Docelowo, z EcoGeneratora może pochodzić około 65 procent energii niezbędnej do funkcjonowania miejskich jednostek i instytucji. Pozostałą część mają zapewnić planowane miejskie farmy fotowoltaiczne lub inne alternatywne źródła, które mogłyby wytwarzać nawet 45 tys. MWh prądu rocznie.
– W efekcie, razem z EcoGeneratorem, byłyby w stanie pokryć całkowite zapotrzebowanie miasta na prąd – dodaje Anna Folkman. – Zasilanie miejskich jednostek przez EcoGenerator stało się możliwe w 2022 roku, kiedy to Zakład Unieszkodliwiania Odpadów uzyskał koncesję na obrót energią elektryczną. Efektem tego było zawarcie umów z Zarządem Dróg i Transportu Miejskiego oraz ze Szczecińskim Parkiem Naukowo-Technologicznym, które obowiązują od 2023 roku. To pierwsze większe umowy, które umożliwiają spalarni zasilenie miejskich jednostek – przypomina.
EcoGenerator znajduje się na Ostrowie Grabowskim w Szczecinie i działa od grudnia 2017 roku. To zakład, który w wyniku kontrolowanego spalania odpadów komunalnych, produkuje energię elektryczną i cieplną. Krótko mówiąc, to elektrociepłownia, której paliwem są odpady.
Komentarze
19