Happeningi w przestrzeni miejskiej, nurkowanie w suchej wodzie, koncert zespołu Kamp! i oczywiście prezentacja sztuki współczesnej zarówno młodych, jak i uznanych twórców. Przed nami festiwal inSPIRACJE.
Po rocznej przerwie do Szczecina wraca Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej inSPIRACJE. Odbędzie się w ostatni weekend czerwca (24.06 – 26.06.).

- Ten rok przerwy był dla nas konieczny, żeby zobaczyć, co należy zrobić po tej dekadzie, aby festiwal był nadal aktualny. Żeby ta formuła się nie wyczerpała
– wyjaśnia Krzysztof Olszewski, dyrektor artystyczny festiwalu. - Byliśmy w kilku miejscach, przyjrzeliśmy się jakie są trendy na świecie – dodaje, podkreślając, że w związku z tym formuła tegorocznej 11. edycji festiwalu uległa zdecydowanej zmianie.

Oksydan i Zanurzenie

inSPIRACJE nie będą miały już jednego narzuconego z góry tematu (jak to miało miejsce do tej pory), do którego zgłaszali się zainteresowani kuratorzy. Od 11. edycji to kuratorzy proponują tematy. W tym roku wybrano wodę. Główna wystawa nosi tytuł „Oksydan. Po płynno-empatycznej stronie życia”, a jej kuratorką jest Lena Wicherkiewicz. Ekspozycja zawiera blisko 60 prac siedemnastu artystów wykonanych w różnych technikach i mediach – od malarstwa, rzeźby, poprzez tkaninę artystyczną i obiekt, po instalację i wideo. Wiele z nich to nowe realizacje przygotowane z myślą o wystawie i dotychczas nieprezentowane.

Wystawie głównej towarzyszy pokonkursowa ekspozycja „Immersions” (ang. zanurzenie), która będzie miała kształt wyspy, przywołując motyw przyszłorocznej edycji inSPIRACJI – szczecińską Wyspę Grodzką. Na wystawę składa się 12 projektów wybranych spośród 200 prac nadesłanych na konkurs. Będzie można je obejrzeć w gmachu Muzeum Narodowego przy Staromłyńskiej 27. Kuratorem tej ekspozycji jest Nowozelandczyk Rob Garrett.

Przytulny Plac Zabaw dla dzieci

Festiwal inSPIRACJE to także wydarzenia towarzyszące. Otwarta podczas 10. edycji imprezy dziecięca Galeria Tworzę się zaprasza do odwiedzenia w tym czasie Przytulnego Placu Zabaw. Na tę dziesiątą już w dorobku Tworzę się wystawę będzie składać się labirynt różnych przestrzeni, otwartych pomieszczeń i zamkniętych korytarzy. - Dzieci zanurzą się w suchej wodzie. Sprawdzą, ile osób pomieści kropla wody. Będą musiały odnaleźć też ukrytą perłę i zbudują ogromnego potwora przytulankę, który zamieszkuje ten labirynt – opowiada Paulina Ratajczak, kuratorka ekspozycji. Ta interaktywna przestrzeń twórcza, dedykowana dzieciom od 3 do 12 lat, zostanie otwarta 25 czerwca o godz. 12:00.

Statek w Alei Kwiatowej

Wcześniej, bo już w najbliższy weekend (10 - 12 czerwca) Galeria Tworzę się zachęca do udziału w akcji w przestrzeni miejskiej. - Przemienimy Aleję Kwiatową w statek, którym uczestnicy zabawy będą próbowali dopłynąć na odbywające się w tym czasie Dni Morza. Po drodze spotka ich wiele niesamowitych przygód. Będzie też sztorm. Statek ulegnie zniszczeniu i aby go naprawić, uczestnicy zabawy będą musieli poprosić o pomoc przechodniów – mówi Ratajczak. Dwudniowe warsztaty zaplanowano w piątek i sobotę, a finałowy happening w Alei Kwiatowej odbędzie się w niedzielę, 12 czerwca, w godz. 14:00-15:00. Szczegóły tutaj

Będą też koncerty

W programie inSPIRACJI znalazły się także koncerty. W tym roku zagra zespół Kamp!, który będzie promował swoją najnowszą płytę oraz rozpoznawalni nie tylko w Polsce didżeje – Siasia i Dastin. Bilety na występ formacji Kamp! kosztują 30 zł i można je nabyć m.in. na portalu bilety.fm.