Ogłoszono przetarg na oddanie w wieczyste użytkowanie działki przy ul. Niklowej 11 w Podjuchach. Stoi na niej zabytkowa willa z XIX wieku. Od lat bardzo zaniedbana, a rozmiar zniszczeń pogłębił jeszcze pożar, który wybuchł w czerwcu.
Przetarg ustny nieograniczony odbędzie się 16 listopada (o godz. 10) w siedzibie Urzędu Miasta Szczecin. Cenę wywoławczą ustalono na poziomie 382 tys. zł netto. Na większość tej kwoty składa się wartość działki. Sam budynek wyceniono na 10 tys. zł, ale z racji tego, że jest to zabytek, obejmuje go 99-procentowa bonifikata, więc de facto może kosztować zaledwie 100 złotych.
Już przed pożarem była zrujnowana
Willa jest w katastrofalnym stanie. Już w 2005 roku zakwalifikowano ją do rozbiórki. Dzięki staraniom miłośników historii została jednak wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków. Mimo tego popadała w coraz większą ruinę. Po tym jak w 2017 roku wyprowadził się ostatni mieszkaniec, obiekt stał pusty i nie zawsze był odpowiednio zabezpieczony. Nie pomagało sąsiedztwo torów kolejowych i drgania wywoływane przez przejeżdżające pociągi.
Skali zniszczenia dopełnił pożar, który wybuchł w czerwcu 2022 roku. Spłonął dach, poważnie uszkodzona została najwyższa kondygnacja. Do dziś torem obok nie mogą przejeżdżać pociągi, bo konstrukcja grozi zawaleniem.
Nowy właściciel będzie musiał wyremontować willę
Ewentualny kupiec będzie zobowiązany do zabezpieczenia zabytkowych ruin. W ciągu 2 lat musi rozpocząć prace budowlano-konserwatorskie, które powinny zostać zakończone nie później niż po upływie 5 lat od dnia podpisania umowy. Niedochowanie tych terminów grozi karą umowną w wysokości 10% ceny nieruchomości lub nawet rozwiązaniem umowy użytkowania wieczystego. Przyszły właściciel budynku przy ul. Niklowej będzie mógł prowadzić tam działalność usługową. Dopuszczalne będą też lokale mieszkaniowe. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przewidziano tam usługi związane przede wszystkim z bliskością Regalicy:
– stworzenie zaplecza lądowego stanicy wodnej (np. zaplecze administracyjne, socjalne, gastronomiczne, edukacyjno-kulturalne),
– prowadzenie specjalistycznej działalności nieprodukcyjnej związanej z obsługą sportu, rekreacji i turystyki w sąsiedztwie akwenów i obszarów przyrody chronionej (np. punkt edukacji ekologicznej, ośrodek/klub szkoleniowy, punkt informacji turystycznej, wypożyczalnia i naprawa sprzętu turystycznego lub wędkarskiego, działalność usługowa w zakresie napraw sprzętu pływającego i jednostek pływających),
– prowadzenie usług kultury.
Może mieć już ponad 160 lat
Willę przy ul. Niklowej zbudowano najprawdopodobniej w 1860 r. (choć niektóre źródła podają, że powstała kilkanaście lat później), jako siedzibę biura projektowego fabryki wyrobów szamotowych. Po drugiej wojnie długo były tam mieszkania komunalne. Dziś byłaby świetnym świadectwem przemysłowej historii Podjuch, gdyby nie stopień jej zniszczenia.
Komentarze
0