Prezydent Piotr Krzystek wydał zarządzenie, zgodnie z którym każda planowana ingerencja w zieleń miejską będzie weryfikowana przez Wydział Ochrony Środowiska i Ogrodnika Miasta. Poza tym, wchodzi w życie opracowany przez Polskie Towarzystwo Dendrologiczne dokument - „Standardy utrzymania, ochrony i rozwoju terenów zieleni miasta Szczecin”.

W ostatnich tygodniach mieszkańcy z niepokojem obserwowali rosnącą skalę wycinek, związaną nie tylko z prowadzonymi inwestycjami, ale również tłumaczoną względami bezpieczeństwa. Konieczność usuwania drzew często kwestionowano. Tak było np. w przypadku terenu szkoły przy ul. Reymonta.

Większa kontrola i integracja działań

Magistrat, w odpowiedzi na oczekiwania mieszkańców, wprowadza nowe przepisy dotyczące pielęgnacji zieleni rosnącej na terenach należących do miasta, do których muszą stosować się wszystkie jednostki i spółki miejskie, w tym także placówki oświatowe. Wszystkie działania w obszarze zieleni miejskiej ma integrować Wydział Ochrony Środowiska UM oraz Ogrodnik Miasta.

Zgodnie z zarządzeniem prezydenta, wszystkie podmioty muszą informować Wydział Ochrony Środowiska o swoich zamierzeniach dotyczących ingerencji w zieleń. Plany te zostaną zweryfikowane, a prowadzone później działania będą kontrolowane i wykonywane pod nadzorem dendrologicznym.

Zmieni się również procedura dotycząca miejskich inwestycji. Zanim powstanie dokumentacja projektowa, musi zostać wykonana inwentaryzacja zieleni i operat dendrologiczny. Później Wydział Ochrony Środowiska i Ogrodnik Miasta jeszcze zweryfikuje projekt i wprowadzi ewentualnie korekty, służące m.in. zachowaniu jak największej liczby drzew. Dodatkowo, nasadzenia wyrównawcza będą musiały być w pierwszej kolejności prowadzone na terenie inwestycji, a nie, jak czasem miało to miejsce, w zupełnie innym rejonie miasta.

Katalog standardów utrzymania zieleni

W pielęgnacji zieleni pomóc ma również przyjęty niedawno dokument - „Standardy utrzymania, ochrony i rozwoju terenów zieleni Miasta Szczecin". Celem opracowania przygotowanego przez Polskie Towarzystwo Dendrologiczne było wskazanie kierunków spójnego i jednolitego uporządkowania zielonych przestrzeni miejskich.

Z zawartych w nim zaleceń mają korzystać jednostki zajmujące się bieżącym utrzymaniem zieleni oraz projektanci i wykonawcy nowych inwestycji. Pomóc ma im m.in. katalog gatunków drzew i krzewów przewidzianych do nasadzeń w trudnych warunkach miejskich.