Na najbliższą sesję Rady Miasta przedstawiciele magistratu przygotowali projekt uchwały w sprawie demontażu pomnika „Poległym w Walce o Wyzwolenie Dąbia”, zlokalizowanego przy ul. Emilii Gierczak. To jeden z sowieckich monumentów, których likwidacji domagają się środowiska prawicowe. W planowanym porządku obrad jest też podobny projekt podpisany przez Dariusza Mateckiego, radnego Prawa i Sprawiedliwości.

To bowiem przedstawiciele PiS najgłośniej mówią w ostatnich tygodniach o potrzebie likwidacji sowieckich pomników. W przypadku monumentu w Dąbiu jest zgoda ze strony urzędników. Projektodawcą przygotowanych pod głosowanie zapisów nowej uchwały jest Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina.

Proponowany demontaż i przeniesienie do „bezpiecznego depozytu”

Kluczowa była opinia zespołu ds. wznoszenia pomników oraz tablic pamiątkowych i akcentów rzeźbiarskich, który niedawno został powołany przez prezydenta Piotra Krzystka. Gremium złożone przede wszystkim z architektów, urbanistów, historyków i artystów zajęło się tematem monumentu w Dąbiu na początku kwietnia.

„Za demontażem pomnika w Dąbiu i przeniesieniem rzeźby do bezpiecznego depozytu opowiedziała się większość z ośmiu obecnych członków zespołu” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

„Obiekt propagandy totalitarnej, będącej narzędziem indoktrynacji i zniewolenia narodu”

Zdaniem autorów projektu, eksponowanie wspomnianego pomnika w przestrzeni publicznej stoi w sprzeczności z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Monument określono jako „obiekt propagandy totalitarnej, będącej narzędziem indoktrynacji i zniewolenia narodu”. Załączono też jednoznaczne stanowisko Karola Nawrockiego, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

„Proponuję podjęcie współpracy w celu likwidacji tej pamiątki sowieckiej okupacji ziem polskich. Instytut Pamięci Narodowej usunie wymieniony obiekt i w jego miejsce utworzy upamiętnienie odpowiadające potrzebom lokalnej społeczności, które uhonoruje pamięć o rzeczywistych bohaterach” – zaproponował dr Nawrocki.

Pięcioramienną gwiazdę już dawno usunięto

Pomnik „Poległym w Walce o Wyzwolenie Dąbia” stanął na placu w pobliżu ul. Emilii Gierczak w 1962 r. Został zaprojektowany przez Krystynę Trzeciak i Mieczysława Waltera. Jego częścią są rzeźby ze sztucznego kamienia, przedstawiające dwóch żołnierzy: polskiego i radzieckiego. Przed pomnikiem znajduje się postument z inskrypcją: „Poległym w walce o wyzwolenie Dąbia”. W przeszłości nad nim była jeszcze pięcioramienna gwiazda, symbol Związku Radzieckiego, ale została usunięta, najprawdopodobniej w latach 90.

Środowiska prawicowe chciałyby również likwidacji dwóch pomników znajdujących się na Cmentarzu Centralnym: „Braterstwa Broni Żołnierzy Polskich i Radzieckich” oraz „Uczestników Wielkiej Wojny Ojczyźnianej”. Takie projekty uchwał też zostały zgłoszone na najbliższą sesję Rady Miasta. To inicjatywy obywatelskie, bez „odpowiedników” w postaci projektów przygotowanych przez magistrat.

Radny Matecki domaga się również usunięcia z przestrzeni publicznej tablic upamiętniających organizacje komunistyczne, m.in. Polską Partię Robotniczą i Związek Walki Młodych.