Są estetyczne oraz mają zapobiec walającym się śmieciom na chodnikach – miasto szuka wykonawcy budowy podziemnych pojemników do selektywnej zbiórki odpadów. To jeden ze zwycięskich projektów tegorocznego Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. „Centrum i Śródmieście od zawsze miały problem z czystością i estetyką. System śmietników podziemnych może znacznie przyczynić się do poprawy sytuacji” – uważa Tomasz Kuliszenko, współautor zwycięskiego projektu.
W jednym podziemnym śmietniku zmieści się tyle samo odpadów, co w sześciu typowych kontenerach i stu dwudziestu pojemnikach na odpady biodegradowalne o pojemności 120 litrów. Często tego typu systemy można spotkać w centrach miast.
W Szczecinie pojemniki pojawią się w trzech lokalizacjach - na skrzyżowaniu ul. Wielkopolskiej i Śląskiej, skrzyżowaniu ul. Więckowskiego i Śląskiej oraz na ul. Rayskiego. W każdym z tych miejsc zamontowany zostanie komplet trzech pojemników jednokomorowych, opróżnianych w systemie dwuhakowym, przeznaczonych do selektywnej zbiórki papieru, tworzyw sztucznych oraz szkła.
Przypomnijmy, że projekt podziemnych śmietników zdobył 634 głosy mieszkańców w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim. To wspólny pomysł Tomasza Kuliszenko oraz radnego miejskiego Przemysława Słowika. Podobne rozwiązania można już znaleźć w Poznaniu, Gdańsku, Rzeszowie, Toruniu. Większość całego systemu znajduje się pod ziemią. Dzięki temu śmietniki są estetyczne, a na zewnątrz widoczny jest tylko kiosk wrzutowy, który może być pokryty specjalnym lakierem typu antygraffiti.
Miasto czeka do 10 listopada br. na oferty firm zainteresowanych opracowaniem dokumentacji projektowej oraz budową pojemników. Wykonawca będzie miał maksymalnie 6 miesięcy na realizację prac.
Komentarze
0