W czwartek Ministerstwo Aktywów Państwowych zapewniało, że Szczecin otrzymał podpisaną umowę od Węglokoksu, magistrat kategorycznie zaprzeczał tym doniesieniom. Gdzie w takim razie jest zaginiony dokument, który umożliwi mieszkańcom zakup węgla na preferencyjnych warunkach?

Obecnie zapotrzebowanie szczecinian na węgiel wynosi około 800 ton i codziennie rośnie. Jednocześnie magistrat zapewnia, że zarówno miasto, jak i firmy, które mają prowadzić sprzedaż węgla, „dopełniły wszystkich formalności i dotrzymały terminów określonych w ustawie”.

– Praktycznie od 9 listopada, czyli od momentu zgłoszenia firm, jesteśmy gotowi do rozpoczęcia sprzedaży. Niestety, pomimo kolejnych pism, telefonów i rozmów z pełnomocniczką wojewody ds. węgla, wojewodą zachodniopomorskim oraz przedstawicielami Ministerstwa Aktywów Państwowych, sprawy stoją w miejscu – informuje Paulina Łątka z biura prasowego magistratu.

Jak czytamy w oświadczeniu magistratu, „od 14 dni Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz spółka Węglokoks nie są w stanie przesłać umowy do szczecińskiego Węglobudu (lidera porozumienia szczecińskich firm)”. Przypomnijmy, że „ustawa węglowa” weszła w życie 3 listopada bieżącego roku.

– Mimo upływu 20 dni, Ministerstwo Aktywów Państwowych i Węglokoks nie są w stanie zapewnić mieszkańcom Szczecina węgla. Miasto Szczecin od początku uczestniczy w całym procesie i nadzoruje go – zapewnia rzecznik prasowa szczecińskiego magistratu. – Zainicjowaliśmy rozmowy z firmami zainteresowanymi sprzedażą, braliśmy aktywny udział w spotkaniach z wojewodą oraz przedstawicielami rządu, a obecnie interweniujemy u nich, aby przyspieszyć rozpoczęcie sprzedaży.

O skomentowanie sprawy zwróciliśmy się do Ministerstwa Aktywów Państwowych. Rzecznik resortu Karol Manys nie krył swojego zdziwienia otrzymanymi pytaniami.

„Z Węglokoksu mam potwierdzenie, że Szczecin ma już umowę” – usłyszeliśmy w czwartek po południu. Informację tę skonfrontowaliśmy ze szczecińskim magistratem.

„Nadal nie mamy tej umowy. Nie wiemy, dlaczego takie informacje są przekazywane” – usłyszeliśmy w piątek rano. „Z ostatnich informacji wynika, że umowę mamy dostać dzisiaj, ale to już kolejny dzień”.

Ostatecznie umowa trafiła w piątek do szczecińskiego Węglobudu. Teraz analizowane będą zawarte w niej zapisy.