Na wtorkowej sesji Rady Miasta zdecydowano, że aż 8 działek zostanie wystawionych na sprzedaż w przetargach nieograniczonych. Na liście są nieruchomości z różnych stron Szczecina: Starego Miasta (przy ul. Dworcowej), prawobrzeża (m.in. przy ul. Przestrzennej) czy północy (np. przy ul. Studziennej).

Najwięcej emocji budziła kwestia wystawiania na sprzedaż zielonej skarpy przy ul. Dworcowej, na której będzie mógł powstać nowy kwartał zabudowy. Przeciwko sprzedaży byli osiedlowcy, ale większość radnych zdecydowała inaczej (głosami Koalicji Obywatelskiej i Koalicji Samorządowej). To jednak był tylko jeden z wielu projektów uchwał dotyczących zgody na sprzedaż miejskiego majątku.

– Szczecin staje się eldorado dla deweloperów – komentowała radna Agnieszka Kurzawa z Prawa i Sprawiedliwości.

– Dlaczego mamy taki natłok sprzedaży? Obecni rządzący ograniczyli nam dochody. W związku z tym musimy jakoś łatać budżet, i to jest właśnie to łatanie – odpowiadał radny Mariusz Bagiński z prezydenckiego klubu Koalicji Samorządowej.

– Od kilku lat prowadzimy bardzo zrównoważoną politykę sprzedażową. Nie sprzedajemy nieruchomości bez miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, chyba że w wyjątkowych sytuacjach. Generalnie wszystkie nieruchomości przygotowywane do przetargu są planistycznie gotowe. Dyskusja o ich przeznaczeniu odbywa się dużo wcześniej – przypominała Anna Szotkowska, zastępca prezydenta Szczecina.

Mieszkaniówka w miejscu warsztatu

W czasie wtorkowej sesji, w większości przypadków radni wyrażali zgodę na sprzedaż jednogłośnie. Poza kwestią ulicy Dworcowej, zdania były podzielone jeszcze podczas podejmowania decyzji o nieruchomości przy ul. Studziennej 13.

To działka o powierzchni 0,25 ha, znajdująca się na osiedlu Żelechowa. Stoi tam znajdujący się w złym stanie budynek warsztatowo-magazynowy. Miasto zaproponowało jej sprzedaż pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną. Ten pomysł nie spodobał się osiedlowcom, którzy nie chcą zagęszczania budynków, w okolicy, gdzie już teraz są problemy z infrastrukturą drogową. Ich obawy podzieliło 5 radnych PiS, którzy zagłosowali przeciw, 2 kolejnych wstrzymało się od głosu, pozostali zgodzili się na sprzedaż

W pobliżu jeziora Dąbie działki pod usługi turystyczne

Żadnych wątpliwości nie było w przypadku działki przy ul. Przestrzennej, w pobliżu przystanku Przestrzenna na żądanie (od strony jeziora). Nieruchomość o powierzchni 0,79 ha będzie można kupić i zagospodarować na usługi turystyki z dopuszczeniem lokali mieszkalnych.

W przetargu będzie poszukiwany kupiec na teren boiska przy wejściu na kąpielisko Dąbie (0,43 ha). Na działce przy ul. Żaglowej dopuszcza się zabudowę usługową, w tym m.in. zaplecze gastronomiczne, handlowe, sanitarne, medyczne, techniczne i administracyjne plaży miejskiej lub ośrodek szkoleniowo-rekreacyjny.

Ośrodek jeździecki w Wielgowie? Trzy nowe domy jednorodzinne na Bukowie?

Mniejszą działkę przy ul. Leśny Brzeg na Wielgowie (0,24 ha) nowy właściciel będzie mógł w przyszłości przeznaczyć pod zabudowę usługową turystyki i rekreacji z dopuszczeniem funkcji mieszkaniowej. Może tam powstać np. ośrodek jeździecki, regionalne muzeum przyrodnicze, pole biwakowe lub gastronomia.

Radni wyrazili również zgodę na sprzedaż działki z budynkiem niemieszkalnym przy ul. Potok w Dąbiu (0,17 ha). Miejscowy plan zezwala tam na zabudowę komercyjną z zakazem lokalizacji nowych obiektów funkcji chronionych.

Pod młotek pójdą też 3 niewielkie nieruchomości przy ul. Nehringa na Bukowie, w pobliżu skrzyżowania z ul. Szajnowicza-Iwanowa. Przeznaczone są pod zabudowę mieszkalną jednorodzinną z dopuszczeniem lokalizacji usług.

Wszystkie przetargi zostaną ogłoszone w najbliższych miesiącach.