Zadaniem Szczecińskiego Centrum Biorecyklingu będzie budowa przy ul. Gdańskiej 16 kompostowni bioodpadów. Instalacja miałaby ruszyć na przełomie 2025 i 2026 roku, ale najpierw na powołanie nowej miejskiej spółki muszą zgodzić się radni.

Obecnie szczecińskie bioodpady muszą być wywożone z miasta. Odbierane są przez niewielkie zakłady w Leśnie Górnym w powiecie polickim i Łęczycy w powiecie stargardzkim.

– Nie jest to rozwiązanie, które nas satysfakcjonuje – wyjaśnia Anna Szotkowska, zastępca prezydenta Szczecina. – Chodzi przede wszystkim o wysokie koszty jakie generuje przewożenie odpadów do innych gmin, ale także brak stabilności tego procesu, spowodowany m.in. ograniczonymi mocami przerobowymi tych instalacji czy też koniecznością ich modernizacji.

Powstanie przy głównej drodze wyjazdowej

Stąd pomysł budowy we współpracy z Remondisem Szczecin własnej instalacji. Wkładem miasta będzie działka przy ul. Gdańskiej 16. Planowana jest tam dwustopniowa kompostownia tunelowa o wydajności 40 tys. ton rocznie. Szczecinianie produkują obecnie ok. 20 tys. ton takich odpadów, więc mogłaby obsługiwać również inne gminy.

Cały proces przetwarzania bioodpadów będzie zamknięty, przy wykorzystaniu technologii zapewniających, że nie instalacja nie będzie uciążliwa. Zamiast nieprzyjemnego odoru, osoby przechodzące obok zakładu mają poczuć zapach zbliżony do drewna, którym wypełniony będzie filtr.

Szacowane koszty to 80 mln zł

Nowa biokompostownia jest potrzebna również dlatego, by spełnić wymogi nałożone na gminy przez rządową ustawę. Zgodnie z jej brzmieniem, w 2035 roku 65 procent odpadów komunalnych powinno być przygotowanych do ponownego użycia.

Uchwała zezwalająca na powołanie spółki Szczecińskie Centrum Biorecyklingu będzie przedmiotem obrad radnych podczas sesji zaplanowanej na wtorek 7 listopada.

Szacowany koszt budowy biokompostowni to 80 mln zł.