Dokładnie 400 lat temu na szczecińskim Zamku odbył się ostatni ślub książąt z dynastii Gryfitów. 4 sierpnia 1619 roku księżniczka Anna poślubiła Ernesta księcia Croÿ. Z okazji okrągłej rocznicy tego wydarzenia Zamek Książąt Pomorskich przygotował dla mieszkańców mnóstwo atrakcji. Na huczne świętowanie zaprasza w najbliższą niedzielę!
Tego dnia (4 sierpnia) para książęca wkroczy na szczeciński Zamek w asyście giermków, błazna i dworzan. Herold odczyta obwieszczenie, dotyczące zaślubin Anny Pomorskiej i Ernesta de Croÿ i zaprosi publiczność na weselną uroczystość. W programie zaplanowano m.in. inscenizacje scen z życia ówczesnego dworu, nauki dworskich manier i tańców, muzykę z epoki, prelekcje, warsztaty, spektakl baletowy. Odbędzie się także konkurs na najpiękniejszy strój historyczny, którego rozstrzygnięcie nastąpi podczas niedzielnego wydarzenia. Do wygrania cenne nagrody, w tym kolacja w Park Hotel.
Księżniczka Anna była jedenastym i ostatnim dzieckiem księcia Bogusława XIII i jego żony Klary. Jej mężem został francuski książę i marszałek polowy Ernest de Croÿ, który tytułował się księciem Croy i Aerschot oraz hrabią Fontenoy i Bayon. Rok po ślubie para doczekała się syna, któremu nadano imiona Ernest Bogusław. Dla małżeństwa Anny i Ernesta los jednak nie okazał się łaskawy. W Europie trwała wojna trzydziestoletnia. Po niespełna półtora roku wspólnego życia książę Ernest, będący wojskowym, zmarł podczas wyprawy wojennej w okolicach Oppenheim. Księżna Anna nigdy później nie wyszła za mąż i nie miała więcej dzieci. Jej brat, ostatni książę szczeciński Bogusław XIV przekazał jej pałacyk w Smołdzinie, gdzie wychowywała swego jedynego syna. Później Anna otrzymała także posiadłości w Słupsku i Ludwigsburgu. Jej syn został kamieńskim biskupem luterańskim. Po śmierci Bogusława XIV w 1637 Anna została dziedziczką rodu Gryfitów. Zmarła w Słupsku 7 lipca 1660. Jej epitafium znajduje się w kościele św. Jacka w Słupsku.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Program:
Część pierwsza (11.00 – 14.30)
11.00 i 12.00 Warsztaty dla dzieci „Ozdoby dla książęcych weselników”
Prowadzenie: Marta Wróblewska
Uczestnicy będą wykonywać i ozdabiać m.in. dekoracyjne okolicznościowe kotyliony i herby rodu Gryfitów.
12.00-14.30 Program artystyczno-edukacyjny dla dzieci wraz z animacjami teatralnymi (Teatr Łapacze Snów)
- Para Książęca, w asyście giermków, błazna i dworzan. Herold odczyta obwieszczenie, dotyczące zaślubin Anny Pomorskiej i Ernesta de Croÿ wraz z zaproszeniem gości (publiczności) na weselną uroczystość. Inscenizacje scen z życia dworskiego.
- Nauka dworskich manier oraz tańców dworskich.
- Animacje i zabawy z udziałem m. in. żonglerów, szczudlarzy, pamiątkowe fotografie, warsztaty plastyczne.
- Najmłodsi uczestnicy będą b. mile widziani, jako: chłopcy – książęta lub rycerze, dziewczynki - księżniczki.
- Koncert Zespołu Muzyki Dawnej INTEGRI. Usłyszeć będzie można utwory renesansowe w wykonaniu pasjonatek muzyki dawnej, kształcących się pod kierunkiem Adama Deneki. Zagrają m.in. na takich instrumentach, jak flety proste, harfy, gitarolutnia czy bębny.
Część druga (18.00 – 21.00)
18.00-19.30 Ślubny Wieczór Książęcy
Wyjątkowy Zamkowy Wieczór Książęcy z udziałem badaczki dynastii Gryfitów Joanny Kościelnej. Spotkanie poprowadzą Andrzej Wątorski i Wojciech Kral (w kostiumach z epoki). W programie m. in. wykład Joanny Kościelnej, który przybliży okoliczności zaślubin Anny Pomorskiej i Ernesta de Croÿ, w tym możliwy do ustalenia na podstawie współczesnej wiedzy oraz źródeł historycznych przebieg uroczystości weselnej. Pokaz tańców historycznych w wykonaniu Zespołu Tańca Dworskiego Corona Florum. Prezentacja strojów konkursowych i ogłoszenie wyników konkursu.
20.00-21.00 Spektakl baletowy „Śpiąca królewna”
Spektakl baletowy w wykonaniu tancerzy z Zespołu Tańca Dworskiego Corona Florum.
Szczegółowy program oraz regulamin konkursu na strój: http://zamek.szczecin.pl/kalendarz.php?id=7830
Komentarze
0