Od soboty 20 marca w całej Polsce, a nie tylko w wybranych regionach, wprowadzone zostaną surowsze obostrzenia. Lockdown jest wynikiem dynamicznego przyrostu zakażeń koronawirusem. Ma potrwać do 9 kwietnia.

Środowy raport Ministerstwa Zdrowia mówi aż o 25 052 przypadkach zakażenia wirusem SARS-CoV-2. W województwie zachodniopomorskim odnotowano 795 przypadków.

– Główną przyczyną takiego przyspieszenia pandemii jest brytyjski wariant koronawirusa. Świeże dane mówią, że ten udział procentowy brytyjskiej odmiany w zakażeniach osiągnął 52 proc. – mówił Adam Niedzielski, minister zdrowia, podczas konferencji prasowej.

Nadal najgorsza jest sytuacja w województwach: warmińsko-mazurskim, mazowieckim, pomorskim i lubuskim. Liczba zakażeń rośnie jednak wszędzie. Zwiększa się liczba osób hospitalizowanych i leżących pod respiratorem. Stąd decyzja o rozszerzeniu obostrzeń na całą Polskę.

Jakie obostrzenia?

Lockdown zaplanowano od 20 marca do 9 kwietnia. W całej Polsce będą wówczas obowiązywały następujące ograniczenia. Wszyscy uczniowie w Polsce – w tym także w klasach 1-3 – będą uczyć się zdalnie. W całym kraju zalecana jest praca on-line – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

Zamknięte zostaną:

- hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);

- galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;

- teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);

- kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);

- baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);

- sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;

- stoki narciarskie;

- kluby fitness i siłownie;

- obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Eksperci rekomendują, by w czasie Świąt Wielkanocnych kontaktować się jedynie z domownikami, z którymi przebywamy na co dzień.