Zarząd regionalny Platformy Obywatelskiej w Szczecinie rekomendował kandydatów z województwa zachodniopomorskiego w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wystartują Bartosz Arłukowicz i dotychczasowy europoseł z okręgu, czyli prof. Dariusz Rosati. Coraz więcej wiadomo także na temat tego, kogo rekomendować będą inne koalicyjne partie.
Platforma stawia na znanych mężczyzn i mniej znane panie
Wybory do Parlamentu Europejskiego za niecałe trzy miesiące. Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało już liderów list, a Koalicja Europejska w mozole próbuje dojść do porozumienia, kto będzie najlepszą jedynką w danym okręgu. W okręgu zachodniopomorsko-lubuskim nadal nie wiadomo, kto będzie liderem, według ostatnich informacji najbardziej prawdopodobne jest, że z pierwszego miejsca wystartuje prof. Bogusław Liberadzki z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Eurodeputowany od 2004 roku. Jeżeli otrzymałby reelekcję, to oznaczałoby, że mandat w Brukseli pełnić będzie od 20 lat. Dwójką ma być poseł Bartosz Arłukowicz, a trójką Elżbieta Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego.
Zachodniopomorska Platforma Obywatelska rekomendowała do startu Arłukowicza, Rosatiego, a także Elżbietę Jabłońską, Przewodniczącą Rady Miasta w Świnoujściu i Ewę Dudar, wicestarostę gryfińskiego.
- Podjęliśmy decyzję o zgłoszeniu czterech osób w wyborach do Parlamentu Europejskiego z województwa zachodniopomorskiego. Wskazane osoby mają duże doświadczenie w pracy na rzecz obywateli, zarówno w parlamentach polskim i europejskim, jak i na szczeblu samorządowym. Ostateczne decyzje dotyczące kształtu list zostaną podjęte przez przewodniczących PO, PSL, SLD, Nowoczesnej i Zielonych. Jestem przekonany, że wskazane osoby będą silną reprezentacją naszego regionu w nadchodzących wyborach europejskich – mówi Arkadiusz Marchewka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej w województwie zachodniopomorskim.
Kandydatem PSL do Parlamentu Europejskiego będzie wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa. Nie wiadomo, kogo wytypują Nowoczesna i Zieloni.
PiS stawia na ministrów. Będą jakieś zaskoczenia?
Prawo i Sprawiedliwość swoje jedynki przedstawiło dwa tygodnie temu. Liderem listy będzie Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński, dwójką Czesław Hoc, obecny europarlamentarzysta, trójką – tak jak pięć lat temu – Elżbieta Rafalska, obecnie Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Reszta listy nie jest znana, ale spekuluje się, że mogą to być samorządowcy, którzy osiągnęli dobre rezultaty w jesiennych wyborach.
Nie wiadomo, kto będzie jedynką partii Roberta Biedronia. Spekuluje się, że może to być Małgorzata Prokop-Paczkowska, liderka partii w regionie lub osoba „narzucona” przez władze partii w Warszawie. Tajemnicą są także nazwiska kandydatów Ruchu Kukiz 15 i Koalicji ProPolskiej.
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja.
Komentarze
20