Choć profesor Leszek Balcerowicz był gościem debaty inaugurującej Baltic Economic Congress, której temat przewodni stanowiła obecność Polski w Unii Europejskiej, to w jego wypowiedziach nie brakowało odniesień do bieżącej i krajowej polityki. – Nie widzę zmiany w polityce gospodarczej rządu. Jest to kontynuacja „pisowienia” gospodarki – mówił były wicepremier. – Najpierw przywracaliśmy demokrację – ripostował wojewoda Adam Rudawski.
Wydarzenie gospodarcze na 700 osób
Baltic Economic Congress organizowany przez Północną Izbę Gospodarczą to największe gospodarcze wydarzenie tej jesieni w województwie zachodniopomorskim. W tym roku w kongresie uczestniczyła rekordowa liczba osób, mimo że plany organizatorów mocno zmieniła powódź na południu Polski. Ze względu na posiedzenie sejmu w wydarzeniu nie mogli uczestniczyć potwierdzeni wcześniej ministrowie i posłowie. To jednak nie zmniejszyło rangi wydarzenia.
– Nigdy wcześniej Północna Izba Gospodarcza nie zorganizowała wydarzenia, które zgromadziło ponad 700 uczestników. Przedsiębiorcy poczuli, że to jest ich wydarzenie, forum dyskusji na najważniejsze dla nich tematy – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.
W agendzie kongresu znalazły się zarówno tematy uniwersalne, jak i odnoszące się do aktualnych zagadnień interesujących przedsiębiorców.
– Debata inauguracyjna dotyczyła 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Poza tym chcieliśmy rozmawiać o tym, co przedsiębiorców interesuje. Konferencja ma charakter merytoryczny, ale także networkingowy, integracyjny. Zależy nam, by przedsiębiorcy mieli swoje miejsca, w których nawiązują relacje. Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie tak widzi idee swojego istnienia – mówi prezes PIG.
Wydarzenie zakończył power speech Jerzego Owsiaka, twórcy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Sześć debat, wykłady, networking, power speech i długa dyskusja o offshore
Debaty przyciągnęły szerokie audytorium. Wojewoda Adam Rudawski uczestniczył w dyskusji o przyszłości Unii Europejskiej, a wiceprezydent Michał Przepiera dyskutował o tym, czy Szczecin jest już offshorową stolicą Polski.
– Skala tego wydarzenia robi wrażenie – mówi Michał Przepiera. – Do tej pory przyzwyczajeni byliśmy do pojawiania się nowych inwestorów, ale do momentu postawienia „kropki na i” nie zawsze wszystko jest pewne. Nadal sektor offshore jest mocno zainteresowany Szczecinem – dodaje.
– Morska energetyka wiatrowa budzi duże emocje w naszym regionie, szczególnie w kontekście np. rynku pracy i tego, że wiele firm zastanawia się, czy wystarczy nam rąk do działania, gdy inwestycje ruszą na dobre – mówi mecenas Patryk Zbroja.
– Lokalni przedsiębiorcy chcą partycypować w rewolucji offshore, zależy nam, by wielkie firmy widziały w nas partnerów – dodaje Laura Hołowacz, prezes Grupy CSL.
Przed wyruszeniem na „Spacerek na uniwerek” w jednym z paneli dyskusyjnych wzięli udział rektorzy i profesorowie szczecińskich uczelni.
– Widzę, że następuje zbliżenie środowisk akademickich, ale także nauki i biznesu. Kiedyś osobne światy, a dzisiaj jest synergia i coraz więcej przestrzeni do współpracy. Uniwersytety na świecie nie funkcjonują bez silnego środowiska gospodarczego, a przedsiębiorcy bez wsparcia świata nauki – mówi prof. Aneta Zelek z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu.
Gościem wydarzenia był również Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista banku Millenium. Zabierał on głos w dyskusji na temat inflacji. Ostatnie dane GUS wskazują na jej wzrost.
– To jest ciągle poziom inflacji przekraczający cel Banku Centralnego. Mamy jedną z wyższych inflacji w Unii Europejskiej i ma to konsekwencje dla przedsiębiorców – mówi ekonomista.
O tym, jak będą wyglądały stopy procentowe w Polsce, dowiemy się w środę. O prognozach gospodarczych również dyskutowano na kongresie.
Komentarze
26