Ten koncert będzie połączeniem dźwięków fortepianu, muzyki elektronicznej oraz niesamowitych wizualizacji. Już 12 lutego w szczecińskim lodowym pałacu ze swoim najnowszym projektem „Tokio Stories” wystąpi Francesco Tristano. To jeden z najbardziej wszechstronnych pianistów XXI wieku, który wywołuje zamieszanie na scenie klubowej i szmer niepokoju w klasycznych salach koncertowych...

Urodzony w 1981 r. Francesco Tristano odkrył fortepian w wieku pięciu lat, osiem lat później zagrał swój pierwszy koncert z własnymi kompozycjami. Koncertował z najznakomitszymi orkiestrami w Moskwie, Berlinie i Hanoi. Już wtedy zrywał z klasycznymi konwencjami, eksperymentował z dźwiękami fortepianu i smyczków. Uszy na elektronikę i muzykę klubową otworzył mu pobyt w Nowym Jorku.

Do tej pory wydał 12 albumów: w szerokim wachlarzu zainteresowań znalazły się Wariacje Goldbergowskie Bacha, kompozycje barkowe Frescobaldiego, ale też utwory ze sceny techno, które aranżuje na fortepian. Tristano łączy epoki i style, miesza brzmienia, robi to z szacunkiem do tradycji i z otwartym umysłem na to, co nowe, intrygujące, niesztampowe.

Jego ulubionym cytatem są słowa Albana Berga: „Muzyka to muzyka”. Istotnie, Francesco Tristano walczy z szufladkowaniem kompozytorów i ich utworów oraz z podziałem na muzykę rozrywkową i muzykę poważną:

– Ten podział nigdy nie miał dla mnie sensu. Muzyka klasyczna to muzyka pop, a dzisiejsza muzyka pop wywodzi się z muzyki klasycznej sprzed wieków. Muzyka jest jednym kontinuum – jak wielkie drzewo: nie możesz pójść i zacząć rozdzielać i odcinać gałęzie. Niestety tak postępował przemysł muzyczny w ostatnim stuleciu. Ale wszystko się zmienia i możesz teraz usłyszeć orkiestrę symfoniczną w klubie lub DJ-a w sali koncertowej!

Zaplanowany na 12 lutego o godz. 19:00 występ będzie już drugim koncertem Francesco Tristano w Filharmonii w Szczecinie (artysta zagrał u nas w październiku 2016 r.). Tym razem wykona utwory z albumu „Tokio Stories” wydanego ostatnio przez Sony Classical. To kolejna mieszanka stylów – tym razem tradycje Dalekiego Wschodu połączą się z ukształtowaną na Zachodzie harmonią, wrażliwością i możliwościami współczesnego fortepianu.

– Bariery, czy granice, istnieją tylko wtedy, gdy chcesz je dostrzec. Muzyka jest synonimem wolności – mówi Francesco Tristano.

KONKURS:

Dla naszych czytelników mamy podwójne zaproszenie na ten występ w specjalnej cenie 1 zł/szt. Zdobędzie je osoba, która jednym zdaniem przekona nas, dlaczego chce wybrać się na to wydarzenie. Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres konkurs@wszczecinie.pl. Czekamy na nie do niedzieli do godz. 15:00 (tj. 9 lutego do godz. 15:00). Ze zwycięzcami skontaktujemy się drogą mailową i poinformujemy jak odebrać wygraną.