Nową formułę realizacji projektu Szczecin - Europejska Stolica Kultury 2016 zaprezentował na dzisiejszej konferencji Prezydent Piotr Krzystek, wraz z przedstawicielami środowiska artystycznego.

Problemy jakie pojawiły się w trakcie realizowania projektu Szczecin ESK 2016 wywołały żywe obawy środowisk kulturalnych Szczecina. W wyniku tego, przedstawiciele takich właśnie środowisk wystąpili do Prezydenta Szczecina z propozycją, aby stowarzyszenie osób zaangażowanych w projekt przejęło koordynację nad jego realizacją. Konsorcjum Europejski Region Kultury Szczecin 2016, bo taką nazwę nosi stowarzyszenie, przedstawiło założenia ideowe, strategię działania, strukturę organizacyjną, oraz skład personalny.  Jednak oferta ta nie spotkała się z aprobatą Prezydenta oraz Wydziału Kultury, jako niemożliwa do realizacji. Na gruncie negocjacji przedstawicieli szczecińskiej kultury z Prezydentem Krzystkiem wyłoniono nowy kształt przygotowań do ESK 2016.

Konsorcjum, ale nie do końca

Na dzisiejszej konferencji w Urzędzie Miasta przedstawiona została nowa wizja koordynacji działań w ramach projektu Szczecin -  Europejska Stolica Kultury 2016. Piotr Krzystek podkreślał wagę projektu: „ Projekt Europejska Stolica Kultury to duże wyzwanie dla Szczecina, na prawdziwie europejskim poziomie, który daje nam szansę pokazania światu, że jesteśmy miejscem wartościowym, także pod względem kulturalnym”. O nowym pomyśle na koordynacje działań w ramach projektu Krzystek powiedział: „ Ponad 2 miesiące rozmów z przedstawicielami Konsorcjum pozwoliły wypracować nową formułę. Chcemy utworzyć instytucję kulturalną, w której realizowana będzie współpraca Konsorcjum-miasto. Skupi ona najważniejsze elementy projektu”.

Nowa jakość?

Nową formułą, o której mówił Krzystek ma być zintensyfikowanie współpracy między urzędnikami a przedstawicielami środowiska artystycznego Szczecina, tak aby ludzie posiadający wiedzę i doświadczenie w zakresie wydarzeń kulturalnych mogli wziąć udział w realizacji projektu. Nie podano jednak szczegółów tej współpracy, bo jak stwierdził Krzystek: „kształt współpracy wytworzy się w najbliższych miesiącach”. Bartosz Sawicki, w-ce prezes Konsorcjum dodał, że najważniejsza zmiana jaka nastąpiła, to nowa jakość w staraniach o ESK 2016, której gwarantem jest osobiste zaangażowanie Prezydenta miasta w projekt. Zaznaczono jednak, że Konsorcjum nie jest i nie będzie formalnym organem sprawującym nadzór, lecz jednym z wielu zaangażowanych w projekt podmiotów. Wśród wielu deklaracji o znaczeniu kultury dla Szczecina, oraz o jego zaletach i szansach na miano Europejskiej Stolicy Kultury można było wychwycić strzępy konkretów.

Konkrety

Konkrety są następujące. Realizacja projektu Szczecin -  Europejska Stolica Kultury wychodzi poza mury Urzędu Miasta. Powstał już projekt uchwały, która powołać ma do życia wspomnianą instytucję kultury, która zajmie się walką o ESK 2016. Na jej czele stanie dyrektor, który jednocześnie zostanie pełnomocnikiem Prezydenta ds. ESK 2016. Dzięki temu Krzystek ma mieć większą kontrolę nad realizacją działań w tym zakresie. Projekt uchwały ma trafić pod głosowanie 23 marca. Nie został podany sposób wyłonienia dyrektora, nie ujawniono również ewentualnych kandydatów na to stanowisko. Jak powiedział Krzystek, „ma to być osoba ciesząca się poparciem społecznym, ze zdolnościami organizatorskimi, oraz wiedzą w dziedzinie kultury”. Decyzja o tym, kto poprowadzi Szczecin w wyścigu o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016 ma zapaść w kwietniu. Powołana instytucja kultury znajdzie siedzibę w Willi Lentza. Przygotowany już jest jej budżet na ten rok, jednak nie został on ujawniony.