Zabieg laserowej korekcji wzroku należy do najpopularniejszych w chirurgii okulistycznej. Mimo bezpieczeństwa i wysokiej skuteczności - nie wszyscy mogą z niego skorzystać. Występują ograniczenia, szczególnie dotyczące wieku i stanu zdrowia pacjenta, a niekiedy też wady wzroku, z którą się boryka. Poprawa sprawności wzroku za pomocą światła laserowego przeznaczona jest dla osób cierpiących na krótkowzroczność, dalekowzroczność, starczowzroczność i astygmatyzm.

Laserowa korekcja wzroku - kto może skorzystać z zabiegu? 

O tym, czy pacjent kwalifikuje się do zabiegu laserowej korekcji wzroku, decyduje lekarz na podstawie wizyty kwalifikacyjnej, szczegółowych badań i wywiadu z osobą zainteresowaną. Podczas badań kwalifikacyjnych dochodzi do eliminacji wszystkich przeciwwskazań, bo jak się okazuje, niektóre z nich mogą zaburzać przebieg zabiegu lub powodować niebezpieczne dla zdrowia komplikacje. 

Wizyta kwalifikacyjna można potrwać od 1,5 do 2,5 godziny i obejmuje szereg badań, takich jak: komputerowe badanie wady wzroku, ocena ostrości wzroku, test dominacji oka, aberrometrię, badanie w biomikroskopie przedniego odcinka oka, ocenę plamki żółtej, naczyń siatkówki i obwodu siatkówki, badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego, topografię i tomografię rogówki, a także badanie pozwalające ocenić długość gałki ocznej. 

Dodatkowo, u osób od 40. roku życia wykonuje się badanie tolerancji monowizji, OCT rogówki oraz pomiar ilości komórek śródbłonka rogówki. 

Kandydatem do zabiegu może być osoba pomiędzy 18. a 60 rokiem życia, u której, po wywiadzie medycznym nie stwierdzono żadnych przeciwwskazań, a która na co dzień cierpi na krótkowzroczność, dalekowzroczność, starczowzroczność lub astygmatyzm. 

Kto nie może wykonać laserowej korekcji wzroku? 

Laserowa korekcja wzroku to niezwykle ważny zabieg dla osób borykających się ze słabym wzrokiem. Poprawa sprawności wzroku przyczynia się do poprawy jakości i komfortu codziennego życia w dość szybkim czasie. Niestety, nie wszyscy mogą skorzystać z tego typu zabiegu. 

Zabieg laserowej korekcji wzroku nie jest przeznaczony dla osób poniżej 18. roku życia. Dlaczego? Pacjenci poddawani korekcie wzroku za pomocą lasera muszą mieć ustabilizowaną wadę wzroku, a u badanych w tym wieku oko jest dalej w fazie rozwoju. Przyjmuje się, że odpowiednim wiekiem do usunięcia wady wzroku przy użyciu lasera jest 21 lat. Chyba że pacjent, mimo młodego wieku przedstawi dokument potwierdzający ustabilizowana wadę wzroku, np. za pomocą starej recepty wystawionej na okulary korygujące. Wówczas, zabieg będzie mógł być przeprowadzony. 

Z tego typu usługi nie mogą korzystać kobiety w ciąży i karmiące piersią. Zmiany hormonalne panujące w tym okresie w organizmie kobiety mogą mieć znaczący wpływ na efekt końcowy laserowej korekcji wzroku. Hormony szalejące w organizmie ciężarnej mogą również opóźniać proces gojenia się oka. Ale to nie wszystko. Leki pozabiegowe, przepisywane przez specjalistę, np. krople z antybiotykiem, czy leki uspokajające mogą bezpośrednio wpływać na płód, dlatego należy unikać tego typu zabiegu w ciąży. 

Ponadto wiele ciężarnych skarży się na zespół suchego oka, podczas którego niebezpieczne jest noszenie soczewek kontaktowych i wykonanie zabiegu laserowej korekcji wzroku. Dlatego kobietom w ciąży i karmiącym piersią zaleca się, aby odczekały kilka miesięcy po zakończeniu karmienia i wówczas zapisały się na zabieg. Na czas ciąży proponujemy noszenie okularów korygujących. 

Kolejnym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest jaskra. Zabiegu nie wykonuje się również osobom borykającym się ze stożkiem rogówki, mającym zwyrodnienie plamki żółtej, jednooczność, cierpiącym na cukrzycę lub stany zapalne oczu. 

Laserowej korekcji wzroku nie można też wykonać u osób z rozrusznikiem serca, chorobą autoimmunologiczną i z zaburzeniami siatkówki oka.