Krzysztof Niesiołowski, najstarszy w Polsce dyrektor i kierownik artystyczny zawodowego teatru lalkowego oraz były Dyrektor Teatru Lalek „Pleciuga”, zmarł w ubiegłą środę (28.08.2013 r.), mając 85 lat.
Urodził się w Wilnie, był synem malarza i grafika Tymona Niesiołowskiego. Jego przygoda z teatrem zaczęła się w 1941 roku, gdy jako trzynastoletni chłopak obejrzał spektakl polskiego zespołu. Było to marionetkowe przedstawienie „Nowe szaty króla” w teatrze marionetkowym Olgi Totwen, który działał w ramach Teatru Młodego Widza na ulicy Końskiej.
Ukończył Wydział Reżyserii Teatru Lalek Akademii Teatralnej w Pradze. 14 października 1961 roku w Szczecinie, zrealizował pierwsze przedstawienie. "Koziołek Matołek" Kornela Makuszyńskiego ze scenografią Zbigniewa Burkackiego.
Minęły dwa lata, nim zawitał znowu do Szczecina. Podczas wizyty wystawił, między innymi Kajtusia Czarodzieja według Janusza Korczaka w opracowaniu Ryszarda Liskowackiego.
Funkcję dyrektora i kierownika artystycznego Teatru Lalek Pleciuga objął 1 września 1964 roku i pełnił ją przez dziewięć lat, do końca października 1973 roku. Przeniósł teatr do nowej siedziby przy ulicy Kaszubskiej 9. Na scenę Pleciugi wprowadził wiele nowatorskich rozwiązań. Takich jak technika teatru cieni kolorowych, którą Niesiołowski wykorzystał reżyserując „Tygryska” Hanny Januszewskiej (premiera 30 listopada 1968).
Za jego dyrekcji na ogólnopolską antenę TVP trafiło ponad 20 szczecińskich przedstawień. „Gwiezdne Wagary” według Jadwigi Morawskiej i Leszka Proroka w realizacji Krystiana Woźniewicza było pierwszym przedstawieniem w reżyserii Niesiołowskiego, które ukazało się w telewizji. (13 marca 1966 roku).
Był pomysłodawcą i organizatorem Festiwalu Sztuk Historycznych w Teatrach Lalek (1972 rok). W październiku 1973 roku zrezygnował ze stanowiska dyrektora Pleciugi i objął dyrekcję Teatru Lalek Baj w Warszawie, którym kierował do końca 2008 roku. Przez wiele lat wykładał na Wydziale Lalkarskim w Białymstoku Akademii Teatralnej w Warszawie. Przez ponad 40 lat współpracował z Teatrem Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach.
Komentarze
1