Dwóch szczecinian zgłosiło interesujący projekt do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Chcieliby, żeby w Szczecinie, a konkretniej na terenach lotniska Dąbie powstało lądowisko dla UFO. Przy okazji odkryli… kosmiczne problemy miejskich serwerów.

Lądowisko dla UFO w Szczecinie

Lądowisko tak naprawdę byłoby oryginalną sceną-trybuną mieszczącą powyżej 20 tysięcy osób. Konstrukcja miałaby ok. 16 metrów szerokości, 12 metrów głębokości oraz 2,5 m wysokości z szerokimi schodami. W planach autorów niecodziennego pomysłu jest również udostępnienie lądowiska turystom. Istniałaby możliwość zrobienia sobie zdjęcia z drona. Autorzy chcieliby poprzez ten nowatorski pomysł zrobić rozgłos Szczecinowi na świecie. Wybudowanie lądowiska według nich na pewno byłoby szeroko komentowane w mediach. Wskazują, że najbliższe lądowisko dla UFO znajduje się dopiero na innym kontynencie – w Kanadzie w miejscowości St. Paul. W Europie Szczecin byłby pierwszy.

 

Wnioski projektów obywatelskich pozbawiono załączników

Podczas przeglądania strony www.konsultuj.szczecin.pl jeden z autorów – Maksymilian Kuśmierek zauważył, że jego projekt pozbawiony jest załączników m.in. wizualizacji, która jest kluczowa dla jego projektu i mogłaby pomóc szczecinianom w decyzji poparcia bądź nie przedsięwzięcia. Mężczyzna skontaktował się w tej sprawie z Urzędem Miejskim, gdzie dowiedział się, że zrezygnowano z umieszczenia załączników do wszystkich projektów obywatelskich. Są to w większości pliki graficzne, mapy itd. Jak uzasadniono w odpowiedzi na maila Maksymiliana Kuśmierka – nie opublikowano załączników w trosce o wydajność serwerów.

 

Dlaczego załączniki są ważne

Autora projektu ten fakt zbulwersował, ponieważ w jego opinii pozbawianie projektów obywatelskich załączników utrudnia obiektywną analizę wniosków przez zainteresowanych mieszkańców. Co ciekawe, miasto uważa inaczej, tłumacząc się w dość kuriozalny sposób, że wyrównuje to szanse pomiędzy projektami, ponieważ niektóre mają jeden załącznik, a inne kilkanaście. Innymi słowy umieszczanie niekompletnych wniosków w Internecie ma sprawić, że bogatsze w treść wnioski mają dorównywać do tych słabszych. Trochę kontrowersyjne postrzeganie równości.

 

Słaba wydajność serwerów za 11 000 zł miesięcznie

Bardzo dziwi słaba wydajność serwerów, które nie potrafią poradzić sobie z większą liczbą plików w popularnym formacie pdf. Kuśmierek drąży temat dalej. Odkrywa, że system zarządzania treścią (CMS) dostarcza Urzędowi Miejskiemu szczecińska firma Mikroplan. Utrzymanie tego systemu przez tą spółkę kosztuje podatników miesięcznie trochę ponad 11 tysięcy złotych. Rocznie wychodzi ponad 130 tysięcy złotych. Sporo za utrzymanie systemu, którego sprawdzone odpowiedniki (używane przez różnego rodzaju urzędy na całym świecie) np. WordPress czy Joomla są bezpłatne.

 

Mikroplan zabiera głos

Z dostępnych w Internecie statystyk wynika, że miejskie serwery zużywają rocznie ok. 200 GB danych. Nie jest to ilość oszałamiająca na dzisiejsze standardy. I jeżeli faktycznie zwiększenie tej liczby jest wyzwaniem dla serwerów Urzędu Miejskiego, to oznaczałoby, że system firmy Mikroplan nie radzi sobie z plikami PDF zawierającymi zdjęcia. Tymczasem dyrektor przedsiębiorstwa w rozmowie z Kuśmierkiem zapewnia, że dostarczony system ICOR/CMS obsługuje kilkadziesiąt serwisów Urzędu Miejskiego i według niego ta technologia pozwala na publikację załączników każdej wielkości. Ktoś zatem mija się z prawdą. Albo urzędnicy, albo firma. Powód może być prozaiczny. Komuś zabrakło czasu i chęci na publikację licznych załączników. Niestety, wielu projektodawców, jak zapewnia Kuśmierek, nie zdawało sobie sprawy, że dodatkowe materiały nie zostaną opublikowane na stronie. Brak załączników mógł zaciemnić osobie postronnej zrozumienie, o co chodzi wnioskodawcy.

 

LepszySzczecin nie boi się załączników

W oczekiwaniu na dalszy rozwój wypadków autor pomysłu na lądowisko oraz stowarzyszenie LepszySzczecin zapraszają projektodawców to umieszczenia swoich pełnych wniosków ze wszystkimi załącznikami na lepszyszczecin.org. Wystarczy skontaktować się z nimi za pośrednictwem tej strony. Serwery niewielkiego stowarzyszenia są wydajniejsze i o wiele tańsze od miejskich.

 

Urząd Miasta zabiera głos

Na naszą prośbę Urząd Miasta Szczecin przesłał komentarz do sprawy:

 

Dodatkowe załączniki stanowią przede wszystkim materiał uzupełniający dla jednostek merytorycznych, które dokonują analizy złożonych formularzy. Decyzja o publikacji w BIP tylko części obowiązkowych każdego projektu była podjęta już przy starcie SBO w Szczecinie czyli ponad 2 lata temu. Wynikała z kilku powodów. Zależało nam na tym by projekty były spójne wizerunkowo co przekłada się m.in. na równe szanse każdego z nich. Po drugie mniejsza liczba załączników oznacza dużo krótszy czas ładowania plików i większy komfort korzystania ze strony. Serwery zawsze mają pewne ograniczenia. I nie ma problemu gdy jest mowa o dodatkowym załączniku w niedużym rozmiarze. Są natomiast propozycje, do których autorzy dołączają po 15 zdjęć wysokiej rozdzielczości. Wtedy o spowolnienia całego sytemu nietrudno (szczególnie gdy propozycji mamy ponad 200).

Jeśli ktokolwiek jest zainteresowany dodatkowymi załącznikami zachęcamy do kontaktu. Można się z nimi zapoznać w Urzędzie Miasta (od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 do 15:30 w pok. 407 - Biuro Strategii lub w pok. 335 M – Biuro ds. Organizacji Pozarządowych), bądź otrzymać je drogą elektroniczną, wysyłając zgłoszenie na adres: sbo2016@um.szczecin.pl.

Takie same zasady obowiązywały w poprzednich latach i nigdy nikt ich nie negował, nie wnioskował o zmianę ani też nie było chętnych aby poznawać zawartość dodatkowych załączników.