Ten przegląd od wielu lat jest wizytówką kulturalną naszego miasta. Spektakle i wydarzenia dodatkowe w jego ramach skupiają na sobie uwagę odbiorców ze Szczecina i z całej Polski. Już wiadomo, że tegoroczny, czterdziesty czwarty już przegląd teatrów małych form Kontrapunkt będzie miał szczególnie imponujący program, na który złożą się przede wszystkim konkursowe inscenizacje, ale także plenerowe przedstawienia, koncerty, pokazy filmów. O szczegółach poinformowali organizatorzy na dzisiejszej konferencji w Piwnicy Kany
Anna Garlicka – dyrektor festiwalu i jednocześnie członek Komisji Artystycznej oraz wchodzący w jej sklad Arkadiusz Buszko, Piotr Ratajczak, Jan Turkowski (Miasto reprezentował prezydent Tomasz Jarmoliński) zaprezentowali najważniejsze fakty dotyczące tegorocznej edycji festiwalu, który odbędzie się w dniach 22-26 kwietnia.,
Swoje projekty zaprzentują w tych dniach teatry z Niemiec, Norwegii, Chorwacji, Szwajcarii i W ramach prezentacji spektakli w Berlinie zobaczyć będzie można „Die Hamletmaschine” w reżyserii Dimitra Gotscheffa. Bezsprzecznie to jeden z najważniejszych punktów programuPoza tym w konkursie wystartują także dwie inscenizacje Teatru Studio, „Utwór sentymentalny na czterech aktorów” Teatru Montownia. Nasze miasto będzie reprezentowane przez spektakl „ID” (reżyseria Marcin Liber) znane ze sceny Teatru Współczesnego.W jury, które ma oceniać konkursowe spektakle będą: Beata Bandurska, Zenon Butkiewicz, Paweł Passini, Jacek Polaczek oraz Paweł Sztarbowski.
Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 400 tysięcy złotych budżet jakim dysponują organizatorzy był na tyle duży (łączna suma to 1.100 000 zł), że mogli oni zakontraktować spektakl, o który czynione były starania od blisko 10-u lat. Właśnie pokaz „Titanica” (Theater Titanick, Münster/Leipzig) będzie bodajże najbardziej spektakularnym widowiskiem tej edycji. Odbędzie się ono na Łasztowni i będzie to spektakl niebiletowany. Poza tym także w plenerze (dokładnie na Psiej Polanie przy Jasnych Błoniach) zobaczymy „Klątwę” w reżyserii Janusza Opryńskiego. Jeżeli chodzi o inne miejsca, w których będą się rozgrywać wydarzenia Kontrapunktu to będą przede wszystkim Teatr Kana, Teatr Współczesny, Teatr Mały, Piwnica przy Krypcie, Miejsce Sztuki Oficyna (tam zobaczymy tradycyjnie Noc Performerów), Teatr Polski, Studio S1 Polskiego Radia Szczecin. W Filharmonii Szczecińskiej na inaugurację festiwalu wysłuchamy II Symfonii Pawła Mykietyna w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Zbigniewa Rycherta.
Dostępne są już w sprzedaży bilety na spektakl Teatru Starego z Krakowa „Król umiera czyli ceremonie”(z udziałem m.in. Anny Dymnej i Jerzego Treli) który zostanie pokazany 25 kwietnia, a już wkrótce trafią do dystrybucji karnety (w cenie 300, 250 zł i 120 zł na dzień berliński) oraz indywidualne wejściówki na poszczególne przedstawienia.
To tylko część potężnej dawki informacji jakie dotyczą tego tak ważnego wydarzenia kulturalnego (uznwanego przez wielu za najważniejsze w kalenndarzu miejskich imprez w całym roku). Wkrótce podamy więcej szczegółów na specjalnej podstronie poświęconej przeglądowi. Nasz portal jest patronem tego festiwalu zatem na pewno na naszych stronach będzie można dowiedzieć się więcej o Kontrapunkcie`2009. Poniżej prezentujemy materiał video z dzisiejszej konferencji.
Komentarze
1