16 kwietnia w szczecińskim Teatrze Współczesnym ogłoszono wyniki tegorocznej edycji Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt. Choć faworyci generalnie nie zostali skrzywdzeni, to kilka niespodzianek również odnotowano ...

Radykalny zwycięzca

Nagroda˙Główna, ufundowana z funduszy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla najlepszego spektaklu jury postanowiło jednogłośnie przekazać inscenizacji . "Powrót Odysa/ Die Heimkehr des Odysseus" w reż. Davida Martona z Schaubuehne am Lehniner Platz w Berlinie. Poproszony przeze mnie o skomentowanie tego werdyktu, przewodniczący jury – Sebastian Majewski, (reżyser i dramaturg związany z Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu), powiedział m.in., że „Jest to spektakl, który nie traktuje widza jak przyjaciela. Nie schlebia gustom. Tworzy natomiast pole walki między przekazem, a doświadczeniem odbiorcy. W tym przejawia się jego radykalizm. Życzyłbym sobie aby takie sztuki trafiały do repertuaru polskich teatrów”

Pozostałe nagrody

Nagrodą Magnolii fundowaną przez miasto Szczecin uhonorowano spektakl "Turandot" w reż. Pawła Passiniego, natomiast "Utwór o Matce i Ojczyźnie" w reż. Marcina Libera z Teatru Współczesnego w Szczecinie otrzymał Nagrodę˙Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Nie tylko aktorzy i reżyserzy zostali wyróżnieni. Nagrodę˙im. Zygmunta Duczyńskiego dla Indywidualności Artystycznej Festiwalu przyznano Bożenie Umińskiej-Keff za tekst poematu "Utwór o Matce i Ojczyźnie". natomiast Justyna Łagowska za scenografię i reżyserię świateł w spektaklu według tego tekstu właśnie (w reżyserii Jana Klaty z Teatru Polskiego we Wrocławiu) otrzymała Nagrodę Jury (w kwocie 2.500 zł).

Grand Prix czyli Wielka Nagroda Publiczności (w kwocie 10.000 zł) przekazana została spektaklowi reżyserowanemu przez Grzegorza Jarzynę - „Między nami dobrze jest” (z Teatru Rozmaitości).

Nagroda dziennikarzy została przyznana Annie Smołowik „za wielopostaciowość kreacji aktorskiej” w spektaklu Teatru Konsekwentnego z Warszawy pod tytułem "Kompleks Portnoya" Ta sama aktorka otrzymała także jedno z wyróżnień od jury. Przedstawienie, w którym zagrała dostało również Nagrodę˙Promocyjną˙ im. Kazimierza Krzanowskiego.


 

Przed werdyktem

Przed ceremonią wręczenia powyżej wspomnianych nagród i wyróżnień widzowie mieli możliwość zobaczenia w ciągu dnia dwóch przedstawień zrealizowanych przez aktorów niezawodowych. „Białe małżeństwo” Tadeusza Różewicza w wykonaniu studentów piątego roku Akademii Teatralnej im Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz „Medienikonen & Testieger” (Ikony Mediów i Zwycięzcy Tekstów) przygotowane przez adeptów Otto-Falckenberg-Schule z Monachium. Oba spektakle przyjęte zostały bardzo ciepło. Niemieccy studenci postarali się w swych dialogach umieścić wiele polskich zwrotów, czym wzbudzili dodatkowe brawa.

Finałowy spektakl

Atrakcją dnia była niewątpliwie inscenizacja „Naszej Klasy. Historii w XIV lekcjach”Tadeusza Słobodzianka (pierwszego dramatopisarza uhonorowanego Literacką Nagrodą "Nike”). Ten spektakl warszawskiego Teatru Na Woli widzowie zobaczyli już po ogłoszeniu wyników przeglądu. Na scenie zobaczyliśmy bardzo dobre kreacje takich aktorów jak Izabela Dąbrowska, Mariusz Drężek, Karol wróblewski czy Julia Wyszyńska. To dramat z ascetyczną scenografią (ławki szkolne i zmieniając się symbole na ścianie klasy to jego głowne elementy). Rzecz o nietolerancji, ludzkiej słabości, o trudnych relacjach polsko- żydowskich) Jeszcze dziś zczeciniane  zobaczą ten spektakl na dodatkowym pokazie o godz. 18.00 (bilety zostały jednak wyprzedane).