Było mnóstwo podziękowań, gratulacji, ale i słów mobilizacji, bo walka z pandemią koronawirusa, mimo że jest na ostatniej prostej, to jeszcze się nie zakończyła. Ponad 123 tysiące szczepień wykonano w hali Netto Arena. Gdyby dodać do tego także preparaty podane w szpitalu na Pomorzanach, to liczba ta przekracza 135 tysięcy. W sumie w Netto Arenie wykonano 10% szczepień z całego naszego regionu. W czwartkowy wieczór wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki podsumował pracę punktu przy ul. Szafera w Szczecinie.
„Jeszcze tej wojny z koronawirusem nie wygraliśmy”
Pierwsze szczepienia wykonane zostały pod koniec stycznia, a preparaty mogły przyjąć tylko osoby powyżej 70. roku życia. Program populacyjnych szczepień szybko się rozwijał i dzisiaj mogą z niego korzystać wszyscy chętni powyżej 12. roku życia. Choć trzecia fala pandemii była najsilniejsza, to właśnie dzięki szczepieniom zwiastowana fala czwarta zapowiada się słabiej i mniej problemowo. Dlatego też zdecydowano o zamknięciu szpitala tymczasowego w Netto Arenie. Od lipca obiekt wróci do swojej pierwotnej roli.
– Kłaniam się w pas i dziękuję, że potrafiliśmy pokazać w Szczecinie, że jest coś ważniejszego niż podziały polityczne i partykularne interesy. Najważniejsze było zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców regionu. Pokazaliśmy, że jak jest solidarność, to można razem działać. Dobro pacjenta, dobro naszych mieszkańców było priorytetem – mówił wojewoda Zbigniew Bogucki ostatniego dnia funkcjonowania szpitala tymczasowego w Netto Arenie.
Wojewoda podziękował wszystkim dyrektorom zachodniopomorskich szpitali, lekarzom, ratownikom medycznym, pielęgniarkom, wojsku, policjantom, pracownikom straży miejskiej oraz urzędnikom obsługującym programy związane z pandemią. Podkreślił jednak, że to nie koniec wojny z koronawirusem.
– My tę wojnę prowadzimy, jeszcze jej nie wygraliśmy, jesteśmy na ostatniej prostej. To miejsce było twierdzą, która dawała nadzieję i odpór koronawirusowi. Osoby zaszczepione w Netto Arenie wychodziły silniejsze, z odpornością, która pozwala być zdrowym i nie trafić do szpitali – dodał wojewoda.
Tyszler: „Jeżeli współpracujemy, to działamy najlepiej w Polsce”
Podczas oficjalnego podsumowania pracy Netto Areny głos zabrali dyrektorzy szpitali oraz przedstawiciele służb mundurowych.
– Organizatorzy ochrony zdrowia, szpitale kliniczne, powiatowe, resortowe, NFZ. Jeżeli współpracujemy, to robimy to najlepiej w Polsce. Mamy na co dzień informacje od naszych kolegów z innych regionów, nam wszystkie problemy udawało się rozwiązywać sprawnie – mówił Łukasz Tyszler, dyrektor szpitala w Zdrojach. – W czasach wojny najwyższy patriotyzm to nie dać się zabić i pokonać wroga. Dzisiaj patriotyzm to przyjść i się zaszczepić. Bądźmy patriotami, szczepmy się – dodał.
Wojewodę Boguckiego podczas spotkania przed Netto Areną zasypano komplementami.
– Chciałabym podziękować Panu Wojewodzie, który niezwykle się sprawdził jako koordynator naszych zadań. To było nieocenione wsparcie. Mam nadzieję, że taka wojna już się nie pojawi, ale pokazaliśmy, że jak się skrzykniemy, to jesteśmy w stanie zrobić wszystko – mówiła Agnieszka Pietraszewska-Macheta, dyrektor zachodniopomorskiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
Gdzie można się zaszczepić?
Od dzisiaj szczepienia realizowane są na terenie Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie przy al. Powstańców Wielkopolskich 72. Szczepionych tu będzie ok. 600 osób dzienie. Pacjenci zarejestrowani na szczepienia do Netto Areny mają utrzymany termin i godzinę szczepienia, ale preparat otrzymają właśnie na Pomorzanach.
Punkt szczepień SPSK-2 czynny będzie 6 dni w tygodniu, od poniedziałku do soboty, w godz. 8.00-18.00. Wejście na teren szpitala boczną furtką od ul. Grudziądzkiej (po prawej stronie od szlabanu wejścia głównego, tak jak do tej pory do punktu wymazowego); nie przez bramę główną przy szlabanie. Do punktu kierować będą tablice ze strzałkami, które wskazują drogę od samej furtki aż do drzwi punktu.
Komentarze
23