Doszło do nieprawidłowości i komisarz wyborczy zdecydował o odrzuceniu sprawozdania finansowego komitetu Piotra Krzystka w wyborach samorządowych.

Proces weryfikacji dokumentów finansowych po wyborach samorządowych z wiosny 2024 trwa wiele miesięcy. W ostatnich dniach głośno zrobiło się o odrzuceniu sprawozdań m.in. komitetu prezydent Świnoujścia Joanny Agatowskiej czy prezydenta Szczecina Piotra Krzystka.

Tomasz Czapiewski, przedstawiciel PKW w regionie, wskazuje na kilka uchybień, które złożyły się na konieczność odrzucenia sprawozdania Piotra Krzystka. Mowa między innymi o wpłacie na komitet już po wyborach czy wydatkowaniu pieniędzy, które zostały zwrócone darczyńcy na jego wniosek. Komitet nie wliczył tej kwoty do swoich przychodów, a to błąd, bo pieniądze faktycznie zostały wykorzystane.

Komisarz informuje o 4 489,50 zł, które powinny zostać wpłacone Krajowej Administracji Skarbowej i zgodnie z przepisami przepadają na rzecz Skarbu Państwa.

Nieoficjalnie dowiadujemy się, że zakwestionowanie ma charakter techniczny i formalny, a komisarz wyborczy z prawnego punktu widzenia nie mógł postąpić inaczej, choć skala błędu i jego szybkie naprawienie nie wskazują na umyślne działanie komitetu wyborczego Piotra Krzystka.

„W związku z decyzją komisarza wyborczego w Szczecinie w sprawie sprawozdania wyborczego KWW Piotra Krzystka, poniżej przedstawiamy wyjaśnienie: Odrzucenie sprawozdania nastąpiło z powodów proceduralnych. Po pierwsze, otrzymaliśmy wpłatę w wysokości 4 489,50 zł już po terminie przeprowadzonych wyborów. Zgodnie z przepisami przekazaliśmy tę kwotę na rzecz Hospicjum Dziecięcego oraz na rzecz Skarbu Państwa, jak wymaga tego artykuł 129 punkt 2. Drugi powód dotyczy kwoty, która początkowo wpłynęła prawidłowo na nasze konto, jednak na prośbę wpłacającego została mu zwrócona po wymaganym terminie 30 dni. W związku z wytycznymi PKW sprawozdanie zostało odrzucone” – czytamy w stanowisku OK Polska, czyli komitetu Piotra Krzystka.

Z opublikowanego na stronie PKW sprawozdania finansowego wynika, że Piotr Krzystek na kampanię swoją i swojego komitetu wydał ponad 363 tysiące złotych. Największą kwotę pochłonęły billboardy i reklama zewnętrzna, a reszta pieniędzy przeznaczona była m.in. na organizację spotkań wyborczych, social media czy inne inicjatywy związane z kampanią.

Piotr Krzystek w 2024 wygrał wybory prezydenckie w pierwszej turze dzięki poparciu Koalicji Obywatelskiej. Jednak sama Koalicja Samorządowa sukcesu nie odniosła, zdobywając jedynie 5 mandatów w radzie miasta, co oznacza 3 mandaty mniej niż w przedłużonej kadencji 2018-2024. W zachodniopomorskim sejmiku OK Polska ma jednego przedstawiciela – i nie jest to polityk ze Szczecina, a ze Stargardu.

Kolejne wybory samorządowe odbędą się w 2029 roku.