– Dziękujemy każdemu z 58 tysięcy osób, które głosowały na Koalicję Obywatelską. To jest wynik, o którym marzyliśmy. Zrobimy wszystko, by mieszkańcy byli ze swoich decyzji zadowoleni, by wszystkim żyło się w naszym Szczecinie jak najlepiej. Gratuluję prezydentowi Krzystkowi. Cieszę się, że ten wynik pozwolił na wybór już w pierwszej turze. Podjęliśmy dobrą decyzję – mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej Arkadiusz Marchewka, lider Koalicji Obywatelskiej w Szczecinie.

W sumie w szczecińskiej radzie miasta znajdzie się 19 osób z ramienia Platformy Obywatelskiej, Zielonych i Nowoczesnej.

Mandaty uzyskali: Marcin Biskupski, Wojciech Dorżynkiewicz, Maria Schneider, Małgorzata Wleklak, Urszula Pańka, Stanisław Kaup, Dorota Gródecka, Elżbieta Abramowicz, Paweł Bartnik, Przemysław Słowik, Ewa Jasińska, Mateusz Gieryga, Łukasz Tyszler, Ilona Milewska, Andrzej Radziwinowicz, Łukasz Kadłubowski, Jan Posłuszny, Wiktora Rogaczewska i Zuzanna Jeleniewska. 

– Połączyliśmy na listach tych, którzy mają doświadczenie z tymi, którzy wniosą do rady miasta dynamikę i młodość – mówił Marchewka.

Koalicja Obywatelska będzie chciała mieć drugiego wiceprezydenta, ale na ten moment nie padły konkretne oczekiwania wobec prezydenta Piotra Krzystka.

Najlepszy indywidualny wynik KO osiągnął wiceprezydent Łukasz Kadłubowski, który z drugiego miejsca na liście zdobył ponad 5700 głosów.

– Zaczynamy kolejną kampanię i kolejne starania, by głosy mieszkańców nie poszły na marne. Mieliśmy dwa cele: zwycięstwo Piotra Krzystka w pierwszej turze i 16 mandatów w wyborach do rady miasta. Mamy 19 mandatów, czyli historyczny wynik i historyczny sukces – mówi Kadłubowski. – Dziękuję każdemu wyborcy. Bez wsparcia naszych wyborców nie byłoby takiego sukcesu.

Wśród kobiet startujących z list KO najlepszy wynik osiągnęła Ilona Milewska, kandydatka z Pogodna. 

– Bardzo dziękuję, niezmiernie cieszy fakt, że połowa naszego klubu to kobiety. Obiecujemy, że jako nowo wybrani radni dołożymy starania, by nasze miasto rozkwitało i było coraz piękniejsze. Będę głosem mieszkańców, głosem zwierząt, dziękuję, że głosowaliście na kobiety – dodała Ilona Milewska, radna Koalicji Obywatelskiej. 

W poprzednich wyborach Koalicja Obywatelska wprowadziła do rady miasta 13 osób, ale z klubu wystąpiła Edyta Łongiewska-Wijas.