Systemy klimatyzacji są coraz chętniej wykorzystywane w domach i biurach. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej jednostki i jakie koszty wiążą się z montażem klimatyzatorów? Podpowiadamy!

Systemy typu split

Takie systemy montowane są na ścianie. System typu split to klimatyzator składający się z jednostki zewnętrznej (sprężarka-skraplacz) i jednostki wewnętrznej. Jednostkę zewnętrzną montuje się najczęściej na elewacji budynków, jednostkę wewnętrzną - wewnątrz i umieszcza na ścianie, podłodze, suficie, także w sufitach podwieszanych. Systemy Split mają szeroki zakres mocy i są przeznaczone do chłodzenia pomieszczeń o różnych powierzchniach, w tym kilku sąsiednich (na przykład system multi-split). Oprócz konwencjonalnego chłodzenia, układy split mogą pracować w trybie grzania, a szereg modeli posiada dodatkowe wyposażenie (zawarte w zestawie urządzenia lub instalowane na życzenie klienta) - jonizatory oraz całą gamę filtrów, które dodatkowo oczyszczają powietrze - mówią eksperci z climeo.pl

Klimatyzatory są łatwe w obsłudze i bezpieczne, posiadają pilota oraz automatyczny tryb pracy, nawet w przypadku nagłej przerwy w dostawie prądu zachowują swoje ustawienia i zapewniają optymalne warunki klimatyczne w obsługiwanym pomieszczeniu. Podobnie jak wszystkie klimatyzatory (z wyjątkiem mobilnych), systemy dzielone wymagają profesjonalnego montażu. Jeśli mówimy o wadach tego typu klimatyzatorów, to produkty tych marek o mocy 2,5 kW (biorąc pod uwagę standardową instalację) kosztują od 1000 USD. Klimatyzatory koreańskich producentów będą kosztować 10-20% mniej.

Ten typ klimatyzatora chłodzi powietrze w pomieszczeniu. Dzięki swojej konstrukcji klimatyzatory te posiadają szereg zalet, w tym wysoką wydajność, niski poziom hałasu, swobodę wyboru lokalizacji i typu jednostki wewnętrznej. Główną zaletą systemu dzielonego naściennego jest względna prostota konstrukcji, która pozwala uzyskać dość niski koszt klimatyzatora przy szybkiej i łatwej instalacji.

System Multi Split

Tak nazywamy klimatyzatory, gdzie przy jednej jednostce zewnętrznej pracuje kilka jednostek znajdujących się wewnątrz lokalu. Taki system jest najwygodniejszy, gdy zadaniem jest klimatyzowanie kilku sąsiadujących ze sobą pomieszczeń (pomieszczeń w mieszkaniu lub biurze). Każda jednostka wewnętrzna niezależnie od pozostałych utrzymuje zadaną temperaturę w oddzielnym pomieszczeniu. Oznacza to, że taki podzielony system zastępuje jednocześnie kilka standardowych systemów podzielonych i jest najbardziej odpowiednią opcją w przypadkach, gdy niepożądane jest umieszczanie dużej liczby zewnętrznych bloków na elewacji budynku. Klimatyzatory te pozwalają na zastosowanie różnych typów jednostek wewnętrznych:

  • ściennych,

  • podłogowo-sufitowych,

  • kasetonowych,

  • kanałowych,

które doskonale wpasują się w każde, nawet najbardziej wyszukane wnętrze.

Klimatyzacja dużych pomieszczeń bez podwieszanych sufitów wymaga wysokowydajnych urządzeń klimatycznych, takich jak systemy podłogowo-sufitowe montowane na suficie lub ścianie bliżej podłogi (opcja montażu we wnętrzu: możliwość wbudowania we wnęki, ściany, a także ustawienie przy podłodze ( do 0,5 m) i pod stropem) W tym przypadku strumień powietrza w pierwszym przypadku kierowany jest poziomo wzdłuż sufitu, w drugim w górę. Taka konstrukcja pozwala na bardziej równomierne rozprowadzenie schłodzonego powietrza w całym pomieszczeniu i uniknięcie bezpośredniego przepływu do ludzi. Systemy podłogowe i sufitowe służą do chłodzenia pomieszczeń o skomplikowanych kształtach.