Układając klocki na specjalnej mapie każdy będzie mógł tam zaprojektować "swoją" Łasztownię. W piątek rusza MiastoSfera.Łasztownia360, projekt zrealizowany dzięki współpracy miasta z lokalnymi firmami: Pixel Legend i Freedomes.
Na Łasztowni, obok budynku bosmanatu i biurowca Lastadia, stanął namiot sferyczny firmy Freedomes z Kołbaskowa. Charakterystyczna kopuła, znana już na całym świecie z hollywoodzkiego filmu Marsjanin, tym razem została naszpikowana zaawansowaną technologią i oprogramowaniem pozwalającym na tworzenie rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej. To autorska platforma wizualizacji architektonicznych stworzona przez szczeciński Pixel Legend.

Każdy może zostać architektem
Dzięki nowoczesnej technologii każdy będzie mógł wcielić się w rolę architekta i dobrze się przy tym bawić. Najpierw trzeba poukładać klocki symbolizujące określone budynki na specjalnym stole z wyświetloną mapą Łasztowni.

- Technologia rozpozna nie tylko jakiego koloru jest klocek (każdy odpowiada jednej z funkcji przyszłego budynku - mieszkaniowej, komercyjnej, przemysłowej i kulturalnej), ale także na jakiej wysokości został ustawiony - opowiada Jan Filipowiak, szef Pixel Legend. - W czasie rzeczywistym system będzie wyświetlał decyzję każdego uczestnika wewnątrz kopuły już jako konkretne nowe budynki o wybranych funkcjach.

Gdy „zabudowa” będzie już gotowa, jej autorzy obejrzą efekty swojej pracy podczas wirtualnego spaceru ulicami Łasztowni. Wszystkie projekty będą zapisywane na serwerze, a później udostępniane mieszkańcom i architektom pracującym nad wizją szczecińskiego Międzyodrza.

-  Jako pierwsi na świecie proponujemy takie wsparcie dla procesu konsultacji społecznych. Dzięki naszemu rozwiązaniu miastom będzie łatwiej uświadamiać skutki strategicznych decyzji – podkreśla Adam Łyczakowski z Freedomes.



Konkurs architektoniczny na „nowe serce miasta”

Pomysły mieszkańców mogą zainspirować architektów startujących w ogłoszonym przez miasto konkursie architektoniczno-urbanistycznym „Łasztownia. Nowe serce miasta”. Do uczestnictwa w nim zgłosiło się 251 pracowni z całego świata. Do 20 września 2017 roku mają oni przedstawić swoją wizję szczecińskiego Międzyodrza ze szczególnym uwzględnieniem Łasztowni.

- Międzynarodowy konkurs ma nie tylko wskazać nam pomysły na nowe serce miasta. Chcemy także pokazać  jak wielki jest potencjał tego miejsca i dzięki projektowi MiastoSfera.Łasztownia360 przybliżyć Łasztownię przyszłości szczecinianom i odwiedzającym nasze miasto - mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Oficjalne otwarcie projektu MiastoSfera. Łasztownia360 nastąpi w piątek 9 czerwca. Od godziny 14:00 każdy będzie mógł zaprojektować przyszłość Łasztowni w namiocie sferycznym stojącym przed biurowcem Lastadia.