Podzielona na kilka etapów inwestycja obejmie wraz z ul. Kolumba również: ul. Chmielewskiego, ul. Smolańską, pętlę Pomorzany, al. Powstańców Wielkopolskich, ul. Dworcową, ul. Nową i Nabrzeże Wieleckie. Głównym celem jest modernizacja torowisk, ale wszędzie tam, gdzie nie są one wyodrębnione, wyremontowana zostanie cała ulica.

Ogłoszenie o przetargu zostało już opublikowane. Przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót budowlanych rozumianych jako zadania inwestycyjne dla trzech zamawiających: Gminy Miasto Szczecin (GMS), Szczecińskiej Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Szczecinie (SEC) oraz Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Szczecinie (ZWiK).

Mieszkańcy najbardziej czekają na zmiany związane z infrastrukturą drogową i tramwajową. Zwłaszcza na ul. Kolumba, która od lat jest w bardzo złym stanie. Teraz przejdzie wreszcie gruntowną modernizację. Poczynając od torowiska i sieci trakcyjnej, po jezdnię i chodniki. Podobne prace planowane są na wszystkich wymienionych wyżej ulicach.

Zainteresowani wykonawcy mogą składać oferty do 25 lutego. Wcześniej zapowiadano, że prace budowlane mogą się rozpocząć w III kwartale 2021 roku i potrwać do III kwartału 2023 roku. Będą one oczywiście podzielone na etapy.

Przebudowa ul. Kolumba i al. Powstańców Wlkp. jest częścią olbrzymiego projektu modernizacji torowisk w całym mieście. Zakończono już prace na pl. Szarych Szeregów i węźle Wyszyńskiego, właśnie rusza przebudowa torowisk (a w niektórych miejscach całych ulic) na odcinku od pl. Żołnierza do Dworca Niebuszewo.

Całe zadanie dofinansowane jest z Unii Europejskiej kwotą 174 mln zł. Dlatego kilkuetapowa inwestycja powinna być zrealizowana do końca 2023 r., by zdążyć rozliczyć pozyskane środki.