W przypadku kiedy odszkodowanie zostało zaniżone możemy odwoływać się od decyzji ubezpieczyciela. Nie musimy jednak miesiącami walczyć z ubezpieczycielem i uzyskać w zaledwie kilka dni dopłatę do odszkodowania. Kiedy będzie nam przysługiwać?
Co zrobić kiedy kosztorys naprawy pojazdu został zaniżony?
Poruszając się samochodami musimy brać pod uwagę to, że możemy być uczestnikami różnych nieprzewidzianych sytuacji np. stłuczek. Poza bezpośrednim zagrożeniem zdrowia takie wypadki pociągają również potrzebę kosztownych napraw.
W przypadku kiedy jesteśmy poszkodowani możemy starać się o wpłatę środków z polisy OC sprawcy. Niekiedy jednak firmy od odszkodowań OC orzekają decyzję o wysokości kwoty, która nie jest dla nas korzystna. Niskie odszkodowanie otrzymane na mocy dokumentu od towarzystwa ubezpieczeniowego może nie być w stanie pokryć szkód jakie doznał samochód.
W przypadku zaniżonego odszkodowania możesz starać się o dopłatę. Skontaktuj się z profesjonalnym doradcą, który pomoże odwołać się od niesprawiedliwie wydanej decyzji ubezpieczyciela.
Przygotuj odpowiednie dokumenty
Zaniżone odszkodowanie musi zostać udowodnione poprzez złożenie odpowiednich dokumentów takich jak:
- decyzja, którą wydało towarzystwo ubezpieczeniowe
- kosztorys naprawy samochodu
- oświadczenie sprawcy kolizji
- nota policyjna z miejsca zdarzenia (jeśli została wezwana Policja)
- dokumentacja fotograficzna pojazdu powypadkowego.
Dokumentacja nie jest w tym przypadku obowiązkowa, ale może przyspieszyć pewne formalności.
Na mocy informacji w dokumentach rzeczoznawcy dokonują ponownej analizy sytuacji. Po ocenie zostaje wypłacona różnica wynikająca z zaniżonej części odszkodowania. W sytuacji kiedy korzystamy z usług firmy zewnętrznej. Dochodząc swoich racji nie musimy męczyć się procedurami bezpośredniego odwoływania do ubezpieczalni.
Kiedy możemy się starać otrzymać dopłatę?
Dopłata do odszkodowania należy się każdej osobie, która czuje się poszkodowana wyrokiem decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego. Najczęściej są to sprawy, w których wypłacone odszkodowanie nie było w stanie pokryć szkód powypadkowych. Niezależnie od rodzaju uszkodzeń rekompensata będzie nam się należała i zostanie niezwłocznie wypłacona po zakończonej sprawie. Ubezpieczyciele najczęściej próbują zaoszczędzić na częściach samochodowych oraz kosztach robocizny.
Musimy jednak pamiętać, że składanie wniosków o dopłatę ma swój termin. Trzeba uczynić to do trzech lat od decyzji. Procedura sprawiedliwego pokrycia szkód z odszkodowania OC nie jest trudna, jeżeli jednak powierzymy swoją sprawę specjalistom unikniemy wielu formalności oraz niepotrzebnych stresów.
Komentarze
0