To nie tylko okazja do skosztowania rzemieślniczych trunków, ale i zapoznania się ze sztuką warzenia czy rozmów z utytułowanymi piwowarami. Już tylko godziny dzielą mieszkańców od piątej edycji Oktoberfest Szczecin, podczas której aleja kwiatowa ponownie wypełni się piwowarami z całego kraju.

Oktoberfest Szczecin tradycyjnie już zaprasza na aleję kwiatową, gdzie od piątku do niedzieli (6–8 października br.) czekać będzie 20 stoisk, w tym - 17 browarów, jedna hurtownia, Skarb Templariuszy z nagradzanymi miodami pitnymi i winami oraz pijalnia nalewki wiśniowej Pijana Wiśnia.

„Rzemieślnicze, warzone z różnych słodów, leżakowane”

– Koneserzy i smakosze z pewnością znajdą coś dla siebie, bo piwowarzy na czas Oktoberfest Szczecin przygotowują prawdziwe perełki. Rzemieślnicze, smakowe, delikatne, z procentami, ale też bez. Piwa warzone z różnych słodów, leżakowane w odpowiednich warunkach i przygotowywane z pasją i wielką uwagą – wymienia Celina Wołosz, rzecznik prasowa miejskiej spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.

W szczecińskim święcie piwa udział wezmą – Colberg, Browar za miastem, Browar Witnica, Miejski Browar Stargard, Browar Pod Zamkiem, Browar Piwo z Żuka, Browar Gryfus, Browar Lubrow, Browar Maltgarden, Browar Stu Mostów, Browar Harpagen, Browar Nieczajna, Browar Bespoke, Browar Świdnica, Erl Bräu & KALEA, Browar Sady, Browar Odrzański. Część wystawców po raz pierwszy weźmie udział w wydarzeniu w alei kwiatowej. 

Głodni będą mogli zjeść coś nieco dzięki food truckom, które zapraszają na burgery, langosze, frytki, pizzy, dania kuchni wietnamskiej, bułki z szarpaną wieprzowiną, tosty i naleśniki.

Nie tylko degustowanie, ale i zdobywanie wiedzy

Szczecińskie święto piwa to również okazja do zapoznania się ze sztuką warzenia, rozmów z utytułowanymi piwowarami, poznania ciekawostek na temat dawnego Szczecina, ale przede wszystkim spotkań i rozmów z przyjaciółmi.

– Na naszej scenie będą prowadzone prelekcje, dzięki którym dowiemy się, czy piwo to faktycznie złoty trunek, a zawód piwowara to lekkie i przyjemne hobby. Będziemy też sprawdzać wiedzę na temat warzelnictwa, nasze quizy będą pełne ciekawostek, podchwytliwych pytań i dobrej zabawy – zachęca Celina Wołosz.

Prelekcje poprowadzi miłośnik piwa, domowy piwowar, absolwent Technologii Piwowarstwa na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, autor bloga Opiwatele Łukasz Anczyk.

Szczecińscy artyści i twórca memów wprowadzą w klimat

O muzyczną oprawę Oktoberfest Szczecin zadbają szczecińscy artyści. W piątek wystąpi formacja Queen Anne’s Revenge wykonująca muzykę morską i celtycką. Natomiast w sobotni wieczór scena należeć będzie do Something On The Wall, którego członkowie z nieskrywaną pasją oddaje hołd brzmieniom lat 90.

– Będzie to prawdziwa podróż do czasów, gdy muzyka była pełna mocy, emocji i autentycznego przekazu. Something on the Wall to zespół, którego dźwięki przeniosą nas w erę Pearl Jam i początków Hey, gdzie rock był w swoim apogeum. Ich autorskie kompozycje nawiązują do najlepszych tradycji grunge'u, a poetyckie teksty poruszają głębokie tematy, które każdy może odnaleźć w swoim sercu – zapowiadają organizatorzy.

Na zakończenie drugiego dnia swoje show zaprezentuje Zbychu Grabowski – komik, komentator internetowy, twórca memów.

W piątek piwowarzy zapraszają na aleję kwiatową w godz. 16-24, w sobotę już od godz. 12 do północy, a w niedzielę – od godz. 12 do godz. 18.

Program:

Piątek, 6.10.2023

16:00 Rozpoczęcie imprezy

16:00 – 19.00 Pivny Szczecin – spacer z przewodnikiem szlakiem piwa – sprzedaż biletów (Centrum Informacji Turystycznej).

16:30 – 17:30 Z cyklu: Poznajcie nasze browary: historia powstania, warzenie itp. Zapraszamy na scenę przedstawicieli browarów, które chcą się zaprezentować, opowiedzieć o swoich piwach.

18:00 – 18:30 Prelekcja Łukasza Anczyka – blog Opiwatele: „Piwo to nie złoty trunek”.

18:30 – 19.00 Quiz piwny/zawody z drobnymi nagrodami.

20:00 – 21.00 Koncert Queen Anne’s Revenge.

22.00 – 24.00 DJ set – Deep In My Soul collective.

24:00 Zakończenie imprezy.

Sobota, 7.10.2023

12:00 Rozpoczęcie drugiego dnia imprezy.

12:30 – 13:15 Prelekcja Łukasz Anczyk – blog Opiwatele: „Jak powstaje piwo i czemu nie robi się go z chmielu”.

13:30 – 14:30 Prelekcja Tomasz Wieczorek: czy Sydonia warzyła piwo? – opowiastki o ciekawych historycznych postaciach zajmujących się warzeniem piwa.

14:30 – 15.30 Z cyklu: Poznajcie nasze browary: historia powstania, warzenie itp. Zapraszamy na scenę przedstawicieli browarów, które chcą się zaprezentować, opowiedzieć o swoich piwach. 

15:30 – 16.00 Quiz piwny/zawody z drobnymi nagrodami.

16:00 – 16:45 Prelekcja Łukasz Anczyk – blog Opiwatele: „Zawód piwowar – romantyczna przygoda, czy ciężki kawał chleba”.

16:00 – 19.00 Pivny Szczecin – spacer z przewodnikiem szklakiem piwa – sprzedaż biletów (Centrum Informacji Turystycznej). 

17:00 – 19:00 Łukasz Anczyk – blog Opiwatele: „Przez zabawę do wiedzy – degustacja stylów piwnych z udziałem publiczności”. 

20:00 – 21:00 Koncert Something On The Wall.

21:30 – 22:15 Stand up Zbychu Grabowski.

22.30 – 24.00 DJ set – Deep In My Soul collective.

24:00 Zakończenie imprezy.

Niedziela, 8.10.2023

12:00 Rozpoczęcie trzeciego dnia imprezy.

14.00 – 15:00 Quiz piwny z drobnymi nagrodami.

15:00 – 16:00 Tomasz Wieczorek – prelekcja: „Jak historia piwa przeplata się z dziejami świata.”

18:00 Zakończenie imprezy.