Obecnie główna arteria między Zdrojami i Podjuchami jest wyłączona z ruchu samochodów osobowych w związku z budową dużego węzła komunikacyjnego, a sugerowany objazd prowadzi przez lewobrzeże. Jest jednak szansa, że kierowcy wrócą na zamknięty fragment ul. Granitowej w drugiej połowie października.
Wcześniej zapowiadano, że przejazd będzie możliwy w połowie listopada. Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta padł jednak nieco wcześniejszy termin.
– Mówi się o drugiej połowie października. Wówczas dopuścimy ruch, bez wykonania docelowej nawierzchni. Do prac z tym związanych wrócimy na wiosnę – mówił Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina, odpowiedzialny za miejskie inwestycje.
Wielomiesięczne utrudnienia dla okolicznych mieszkańców
Odpowiadał na interpelację radnej Urszuli Pańki (Koalicja Obywatelska) z Podjuch, która zwracała uwagę na trudną od wielu miesięcy sytuację mieszkańców tej części prawobrzeża. Zwłaszcza rodziców dzieci ze Zdrojów, które chodzą do szkoły przy ul. Floriana Szarego w Podjuchach.
– Jako mieszkańcy jesteśmy zdesperowani. Małe dzieci trzeba przeprowadzać przez zamknięty odcinek. Jeszcze dzisiaj jest pięknie, ale już w czwartek, piątek ma padać. Bardzo się tym martwimy. Chciałabym wiedzieć jaka jest sytuacja na węźle. Kiedy będziemy mogli dotrzeć do Zdrojów? – pytała.
Nie zdążyli w 15 miesięcy
Pytanie tym bardziej zasadne, że węzeł Granitowa powinien być gotowy już pod koniec sierpnia. Prace jednak przedłużą się o pół roku. Jako główny powód podawane są problemy z przebudową sieci podziemnej, a zwłaszcza gazociągu.
Wykonawcą prac przy węźle Granitowa jest konsorcjum firm Roverpol Sp. z o.o. i Rover Infraestructuras S.A. Podpisali umowę pod koniec maja 2019 roku, zgadzając się na 15-miesięczny termin wykonania inwestycji.
Duże skrzyżowanie z wyspą centralną i sygnalizacją świetlną
U zbiegu ulic Krygiera i Granitowej powstać ma duże skrzyżowanie jednopoziomowe z wyspą centralną i sygnalizacją świetlną. W miejscu starego mostu drogowego nad Regalicą zaplanowano nową przeprawę. Przebudowane zostaną też fragmenty ulic Krygiera i Granitowej oraz ich najbliższe otoczenie. Zaprojektowano nowe chodniki, ścieżki rowerowe i oświetlenie. Pojawią się też ekrany akustyczne.
Koszt prac to 104 mln zł. Dofinansowanie unijne wynosi 72 mln zł.
Komentarze
21