Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków zgodził się na wycinkę drzew rosnących na zboczu wzgórza zamkowego, od strony Trasy Zamkowej. Głównym powodem jest konieczność zabezpieczenie skarpy i zbadania znajdujących się pod nią tuteli. W tym miejscu planowane jest w przyszłości urządzenie renesansowych tarasów.

Administracja Zamku Książąt Pomorskich już wcześniej informowała, że usunięcie drzew jest konieczne. Dowodzić tego ma ekspertyza przygotowana przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie. Stwierdzono w niej, że degradacja zamkowych skarp niesie wysokie prawdopodobieństwo powstawania osuwisk. Szczególnym zagrożeniem na zboczu od strony Trasy Zamkowej są niezbadane podziemne tunele oraz kawerny i pustki, które mogły się wytworzyć wokół obudowy tych schronów. Aby dokładnie zbadać teren, konieczna jest wycinka drzew. Ustalono również, że część drzew utrzymuje się tylko dzięki korzeniom przypowierzchniowym i mogą przewrócić się, powodując osunięcia.

„Wycinka drzew związana jest z ważnym interesem społecznym”

Do takiej interpretacji przychylił się Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Właśnie wydał pozwolenie na wycinkę drzew i krzewów na skarpie północnej wzgórza zamkowego.

„Wycinka drzew związana jest z ważnym interesem społecznym, jakim jest konieczność zabezpieczenia skarpy północnej i konstrukcji tarasów wzgórza zamkowego. Obecność pustek i niestabilnego podłoża w miejscu publicznie dostępnym może stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa otoczenia, w związku z czym skarpa północna wymaga podjęcia natychmiastowych działań w kierunku jej wzmocnienia. Ponadto rosnące na skarpie drzewa są w niezadowalającej kondycji zdrowotnej, a poprawa ich stanu wymagałaby podjęcia radykalnych prac pielęgnacyjnych i pracy ciężkiego sprzętu w rejonie koron drzew, co związane byłoby z koniecznością cyklicznej pracy ludzi na terenie zagrożonym wystąpieniem osuwisk” – czytamy w uzasadnieniu decyzji.

Protesty społęczników

Teraz Zamek będzie mógł ogłosić przetarg na wykonawcę wycinki drzew. Później przyjdzie czas na zbadanie i zabezpieczenie tuneli oraz strefy wokół nich.

Przypomnijmy, że przeciwko wycince drzew na zamkowym wzgórzu protestują aktywiści ze Społecznej Straży Ochrony Zieleni. Ich zdaniem skarpa powinna zostać zabezpieczona przy minimalnej ingerencji w istniejącą zieleń. Uważają, że wcześniejsza ekspertyza została przygotowana pod kątem szykowanej w tym miejscu inwestycji, więc nie brano pod uwagę rozwiązań służących zachowaniu drzew.

Zamiast drzew będzie renesansowy ogród

Wspomniane inwestycja to urządzenie na północnej skarpie renesansowego ogrodu w formie tarasów. Będzie można tam spacerować nowymi alejkami, pojawią się elementy małej architektury i stylizowane lampy. Przebudowa zamkowych skarp miała rozpocząć się już dawno, ale inwestycja została zahamowana przez katastrofę budowlaną w północnym skrzydle Zamku.