Działacz na obcasach czyli rzecz o kobietach aktywistkach to temat debaty, na którą zapraszają Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość oraz Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Zapowiada się interesująco.
Rola kobiet w życiu publicznym to temat tyleż interesujący, co kontrowersyjny. Choć zdawałoby się, że problem związany z łamaniem praw płci pięknej dawno odszedł do historii, na kartach której znajduje się przecież większość przykładów dyskryminacji płciowej. To jednak słowo większość idealnie oddaje skalę problemu. Patrząc na tę kwestię z drugiej strony, możemy powiedzieć, że historia przyniosła nam poprawę losu kobiet, którą w niektórych przypadkach można by nazwać przywróceniem jej statusu człowieka, co niekiedy niepokoi mężczyzn.
Jak zapowiadają organizatorzy, podczas debaty poruszony zostanie problem kobiety aktywnie przekształcającej społeczeństwo, kobiety pracującej, kobiety-matki, żony, pielęgniarki, prezes… Uczestnicy debaty zastanowią się, czy obecnie nadal możemy mówić o dyskryminacji i czy Polska jest krajem matriarchalnym. Czy można mówić o kryzysie kobiecości – a może o związanym z nim kryzysie męskości?
Debatę poprowadzi socjolog dr Bolesław Klepajczuk, a udział w niej wezmą następujący goście:
Danuta Dąbrowska – profesor Uniwersytetu Szczecińskiego,
przewodnicząca Komisji Literaturoznawczej ds. Przewodów Doktorskich na Wydziale Humanistycznym US
Anna Kornacka – przedsiębiorczyni, przewodnicząca Partia Kobiet
Kinga Konieczny – dziennikarka
Agata Majewska – doktorantka na Wydziale Filologicznym US
Małgorzata Niesobska-Urbaniak – przedsiębiorczyni
Urszula Pańka – Radna Rady Miasta Szczecina, dyrektor Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli
Rozmowom towarzyszyć będzie podsumowanie projektu związanego z wystawą Matki Solidarności autorstwa Kingi Konieczny i Andrzeja Łazowskiego, prezentacja filmu dokumentalnego i oficjalna promocja katalogu z projektu.
Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 8 marca 2010 roku, o godzinie 19.00 w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli, przy ul. Sowińskiego 68.
Komentarze
4