Jeszcze niedawno, zmywarka była luksusem, na który decydowało się niewiele osób. Dziś to jeden z podstawowych sprzętów domowych, bez których trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Jak wybrać zmywarkę najlepiej dopasowaną do własnych potrzeb?
  1. Jak wybrać zmywarkę – o czym musisz pamiętać przed zakupem?
  2. Jaki rozmiar zmywarki wybrać?
  3. Na jakie parametry zmywarki zwrócić uwagę?

 

Zmywarka to już standardowe wyposażenie kuchni. Pozwala oszczędzać wodę i czas, dlatego trudno wyobrazić sobie bez niej codzienne funkcjonowanie. Przydaje się nie tylko wtedy, gdy mamy dużą rodzinę i musimy tracić mnóstwo czasu na mycie naczyń. Jak wybrać zmywarkę, aby jak najlepiej spełniała potrzeby rodziny?

 

Jak wybrać zmywarkę – o czym musisz pamiętać przed zakupem?

 

Zmywarka bardzo ułatwia codzienne życie. Pozwala oszczędzić dużo czasu, który tracimy na zmywanie naczyń, szczególnie wtedy gdy mamy dużą rodzinę. Bardzo istotna jest też oszczędność wody, dzięki czemu korzystamy finansowo, ale też oszczędzamy środowisko. Nie jest jednak tak, że zmywarka przydaje się tylko w domu, gdzie jest dużo ludzi. Owszem, zmywarka powinna być włączona, gdy jest całkowicie załadowana, dzięki czemu jej użytkowanie jest ekonomiczne i opłacalne. Jednak zmywarki są produkowane w różnych rozmiarach, dzięki czemu można wybrać taką, która najlepiej odpowiada na potrzeby rodziny. Jeśli nie masz zbyt wielu naczyń do mycia każdego dnia, możesz wybrać mniejszy model, który szybko załadujesz. Tak naprawdę, zmywanie ręczne nawet niewielkiej ilości naczyń, zużywa więcej wody, niż miałoby to miejsce w przypadku mycia ich w zmywarce.

 

Wiele osób twierdzi, że zmywarka generuje większe koszty niż ręczne mycie naczyń, ponieważ zużywa energię elektryczną. Co prawda ręczne mycie naczyń nie zużywa prądu, jednak zmywarka wcale nie generuje dużych kosztów. Jednorazowe działanie zmywarki to najczęściej zużycie w granicach około 0,9 kWh, co może wygenerować koszt około 50 groszy. Oszczędzisz więc więcej, niż myjąc naczynia ręcznie, ponieważ nie zużyjesz aż tak dużo wody. Wbrew obiegowym opiniom, zmywarka domywa naczynia dokładnie, dzięki temu, że podgrzewa wodę do dużo wyższej temperatury niż mogłyby wytrzymać ludzkie ręce podczas mycia ręcznego. Sprawia to, że mycie jest bardziej skuteczne i szybsze. Nowoczesne zmywarki wypuszczają też wodę pod bardzo dużym strumieniem, co nie jest niemożliwe w kranie kuchennym.

 

Jaki rozmiar zmywarki wybrać?

 

Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać zmywarkę, jednym z podstawowych kryteriów jest konkretna marka. Dlatego warto przejrzeć ranking zmywarek, dzięki czemu w prosty sposób porównasz różne modele i dokonasz najlepszego wyboru. Bardzo istotne znaczenie ma rozmiar zmywarki, który należy dopasować nie tylko do miejsca w kuchni, ale też do liczby domowników i potrzeb dotyczących zmywania.

  • Najmniejsze kompaktowe zmywarki idealnie sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach. Najczęściej mają one 85 cm wysokości, 60 cm głębokości i 45 cm szerokości. Świetnie nadają się dla singli, ale też rodzin dwuosobowych. Mimo niedużych rozmiarów, mogą pomieścić dużo naczyń, więc są one nie mniej praktyczne niż duże zmywarki.
  • Możesz też kupić kompaktową zmywarkę o szerokości 55 cm, która ma wysokość 44 cm i głębokość 50 cm. Taka zmywarka sprawdzi się w ciasnych pomieszczeniach. Jest ona niska, przez co w środku zmieści się tylko 1 kosz na naczynia. Jest idealna dla singli i osób, które często jedzą poza domem.
  • Z kolei duże modele o szerokości 60 cm świetnie nadają się dla kilkuosobowych rodzin. Zajmują więcej miejsca, więc potrzebują przestronnego pomieszczenia. Zwykle mają 85 cm wysokości i 65 cm głębokości.

 

Na jakie parametry zmywarki zwrócić uwagę?

 

Wybierając zmywarkę, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów, które pozwolą wybrać model idealnie dopasowany do oczekiwań. Jakie to parametry?

  • Zużycie wody – warto zwrócić uwagę, aby urządzenie zużywało jak najmniejszą ilość wody w trakcie jednego cyklu zmywania, co zapewni dużą oszczędność na rachunkach za wodę.
  • Zużycie energii elektrycznej – warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną zmywarki. Im jest wyższa, tym niższe będą opłaty eksploatacyjne. Najlepiej wybrać model w klasie A++ lub A+++. Kosztują one co prawda więcej niż zmywarki w klasie A+ i niższej, ale niższe rachunki za prąd sprawią, że inwestycja szybko się zwróci.
  • Pojemność zmywarki – pojemność jest bezpośrednio związana z rozmiarem zmywarki. Ten parametr należy dostosować do ilości osób w domu oraz tego, jak często zmywane są naczynia. Im większe potrzeby, tym większą zmywarkę należy wybrać.
  • Poziom hałasu – to parametr, o którym często się zapomina, ale jest on również istotny, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że zmywarkę często włącza się w nocy. Istotne jest więc, aby nie zakłócała ona snu. Najlepszym wyborem będzie model, który emituje hałas nieprzekraczający 45 decybeli.
  • Możliwość zabudowy – możesz wybrać zmywarkę wolnostojącą lub do zabudowy, wszystko zależy od Twoich potrzeb. Jeśli chcesz ukryć urządzenie pod blatem kuchennym lub za frontami szafek, musisz wybrać zmywarkę, która jest do tego przystosowana.