Dużo zagranicznych podróży Polaków w okresie urlopowym nie dotyczy wcale wyjazdów turystycznych lecz zarobkowych. Możliwość szybkiego podreperowania w ten sposób domowego budżetu kusi wielu naszych rodaków, którzy często decydują się na podjęcie pracy sezonowej np. w Niemczech, Holandii czy Francji. Czy na czas takiego wyjazdu należy się ubezpieczyć? Jak to zrobić?

Chociaż podobnie jak inne ubezpieczenia osobowe, również ubezpieczenie do pracy za granicą nie jest obowiązkową do nabycia polisą, rezygnacja z niego na czas zagranicznego wyjazdu może mieć dla nas bardzo poważne konsekwencje. Wszystko dlatego, że już drobny wypadek może okazać się nie lada problemem, wpędzając nas w poważne kłopoty finansowe. A przecież celem takiej wyprawy jest właśnie dodatkowy zarobek!

Wybór ubezpieczenia do pracy za granicą zależy od jej rodzaju

Na szczęście ubezpieczenie się na wyjazd zarobkowy za granicę to nic trudnego. Pakiety tego rodzaju ochrony oferuje wiele działających na polskim rynku firm, więc nie będzie żadnego problemu ze znalezieniem polisy. Dobrze jednak od razu wiedzieć, czego szukać, a to zależy w pierwszej kolejności od rodzaju zajęcia, jakiego zamierzamy się podjąć.

Przy wyborze ubezpieczenia do pracy za granicą ubezpieczyciele najczęściej rozróżniają:

  • pracę umysłową,
  • pracę fizyczną,
  • pracę fizyczną o zwiększonym ryzyku.

Czemu to takie istotne? Chodzi o koszty. W przypadku pracy fizycznej i pracy fizycznej o zwiększonym ryzyku ubezpieczyciele oferują rozszerzoną ochronę ze względu na towarzyszące tym zajęciom większe prawdopodobieństwo wystąpienia groźnego wypadku. Trzeba jednak pamiętać, że wiąże się to również z wyższą składką ubezpieczeniową.

Dopasuj zakres ubezpieczenia do pracy za granicą do siebie

Cena ubezpieczenia do pracy za granicą różni się nie tylko pod względem rodzaju wykonywanej pracy, ale też innych czynników, takich jak czas ubezpieczenia oraz jego zakres. I tak, w przypadku wyjazdu do pracy sezonowej można wykupić polisę na krótszy okres, obejmujący np. 60 dni. Jej koszt będzie oczywiście niższy, niż w razie kupowania ubezpieczenia np. na cały rok.

A jak do ceny ma się zakres ubezpieczenia? W tym przypadku wiele zależy od ubezpieczonego, który przy zawieraniu umowy samodzielnie decyduje o tym, co powinna obejmować jego polisa. Standardowa ochrona w ubezpieczeniu do pracy za granicą zapewnia zazwyczaj:

  • pokrycie kosztów leczenia za granicą,
  • ubezpieczenie assistance,
  • ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków).

Na tym jednak nie koniec, ponieważ ochronę można rozszerzyć m.in. o:

  • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym,
  • ubezpieczenie bagażu,
  • ubezpieczenie w razie chorób przewlekłych.

Nie ulega wątpliwości, że najważniejszym elementem polisy do pracy za granicą, podobnie jak ma to miejsce w przypadku ubezpieczenia turystycznego (https://mubi.pl/kalkulator-ubezpieczenia-turystycznego/), jest ubezpieczenie kosztów leczenia (KL). To właśnie dzięki niemu osoba ubezpieczona otrzyma zwrot wydatków za opiekę lekarską w razie choroby lub wypadku, dlatego bardzo ważne jest żeby na nim nie oszczędzać – pamiętaj, że im wyższa suma ubezpieczenia KL, tym lepiej, bo mniejsze będzie ryzyko, że część kosztów poniesiesz z własnej kieszeni.

Co oczywiście nie oznacza jeszcze, że koniecznie trzeba wybrać najwyższą możliwą kwotę. Zakres i warunki ochrony ubezpieczeniowej należy zawsze dopasować do własnych potrzeb.

Praca za granicą a EKUZ i ubezpieczenie turystyczne

A co w przypadku, gdybyśmy na wyjazd zarobkowy za granicę chcieli wybrać zwykłe ubezpieczenie turystyczne lub pozostać przy Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)? Trzeba pamiętać, że w obydwu przypadkach gwarantowana ochrona może okazać się niewystarczająca.

Polisa turystyczna obejmuje węższy zakres ochrony – ubezpieczenie do pracy za granicą jest zwykle dodatkiem do niej, który można wybrać przy decyzji o kupnie polisy. Oznacza to, że jeśli posiadasz samo ubezpieczenie podróżne, ubezpieczyciel może odmówić Ci pomocy w razie wypadku w pracy.

W przypadku karty EKUZ sytuacja wygląda nieco inaczej. Jej posiadacz jest uprawniony do otrzymania bezpłatnej pomocy medycznej w kraju należącym do UE, ale dotyczy to wyłącznie publicznej służby zdrowia. W pełni płatne będzie więc np. leczenie prywatne lub transport medyczny do kraju. Karta działa również na zasadach obowiązujących w danym kraju, więc jeśli tam jakieś usługi są dodatkowo płatne, to również trzeba będzie za nie zapłacić.

Ubezpieczenie do pracy za granicą jest zatem jedyną opcją, która zapewnia pokrycie wszystkich niezbędnych kosztów w razie wypadku lub choroby podczas zarobkowego wyjazdu poza Polskę. Każdy odpowiedzialny podróżny powinien zadbać o tego rodzaju ochronę, zwłaszcza że jej koszt jest niewielki – zwykle nie przekracza kilku złotych na dzień.