Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu regularnie korzysta z pomocy sztucznej inteligencji. Między innymi dlatego, zespół GOKSiRu, wpadł na pomysł przeprowadzenia warsztatów dla innych. To wydarzenie pod tytułem “TechArtForma”, które odbyło się w trzeci weekend listopada.
Do Przecławia przyjechali przedstawiciele około 30 placówek kulturalnych z regionu. To między innymi domy kultury oraz biblioteki - tłumaczy Przemysław Falenciak z GOKSiRu.
– Ta sztuczna inteligencja przyda im się w codziennej pracy. Naszym zdaniem jest odkryciem przełomowym, bo występuje już w tej chwili, w każdej dziedzinie życia. Nie tylko w branży technologicznej, ale także w sztuce oraz medycynie - tłumaczy Falenciak.
Po co domowi kultury pomoc AI?
Między innymi na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy warsztatów. Oprócz spotkania stacjonarnego, w mediach społecznościowych GOKSiRu, dostępna była także transmisja online. W warsztatach udział brali więc również internauci. W czym może pomóc sztuczna inteligencja? Może przelać wizję człowieka na papier - opowiada pracownik ośrodka.
– AI ma mnóstwo zastosowań, jak na przykład generowanie treści, wsparcie aktywności w postach do mediów społecznościowych, generowanie grafik, wideo, czy pomoc w edycji wideo. Są też zastosowania mniej oczywiste. My już od jakiegoś czasu wykorzystujemy sztuczną inteligencję w projektach, które realizujemy - powiedział Falenciak.
“Wszędzie tam, gdzie brakuje nam czasu”
Inspiracji sztuczną inteligencją nie ukrywa także dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu Rafał Roguszka. W rozmowie z portalem wSzczecinie.pl podkreśla on jednak, że AI jest jedynie uzupełnieniem. Jak mówi Roguszka, sztuczna inteligencja pozwala zaoszczędzić czas.
– Pióro, projekty, grafika, muzyka - to są takie aspekty, gdzie ta sztuczna inteligencja się u nas pojawia. Śmiało wykorzystujemy tam, gdzie brakuje nam czasu na fizyczne i osobiste przygotowanie treści. Natomiast tam, gdzie praca sprawia nam największą przyjemność, to tam sztucznej inteligencji już nie angażujemy - przyznaje z uśmiechem na twarzy dyrektor GOKSiR.
“To jest nasz kumpel”
Metaforycznie można więc stwierdzić, że sztuczna inteligencja w funkcjonowaniu przecławskiego domu kultury, spełnia rolę dodatkowego pracownika.
– Nazywamy to tak, że to jest nasz fajny kolega. To jest nasz kumpel. W dodatku nie marudzi, jaka jest kawa. Nie jest nigdy zmęczony. Zawsze chętnie odpowie. Czasami różnie odpowie, ale jest to coś, z czym my się zaprzyjaźniliśmy. Cały czas mówimy sprawdzam - tłumaczy Roguszka.
Wydarzenie “TechArtForma” to wirtualne centrum transferu wiedzy i wsparcia. Jednym z jego zadań było połączenie sztucznej inteligencji, technologii cyfrowych oraz sztuki. Przebieg zajęć jest cały czas dostępny w mediach społecznościowych GOKSiRu. Owocem pracy uczestników warsztatów i konserwatoriów będzie witryna internetowa www.techartforma.pl. Jej premiera odbędzie się 13 grudnia.
Komentarze
0