Wybierając szkołę średnią warto świadomie wytyczyć ścieżkę edukacji, która doprowadzi do określonego zawodu. To trudna decyzja, przed podjęciem której trzeba nie tylko zdefiniować swoje mocne strony, ale też przeanalizować sytuację na lokalnym rynku pracy i to jak może się ona zmieniać w najbliższych latach. Uczniom ostatnich klas szkół podstawowych i gimnazjum oraz ich rodzicom pomógł w tym projekt „Twój talent. Twój zawód” realizowany przez Fundację Rozwoju Zawodowego Talent & Kariera.
Na projekt składały się warsztaty i szkolenia prowadzone w uczestniczących w nim szkołach. Pokazywano różne ścieżki edukacji prowadzące do wybranego zawodu. Odkłamywano narosłe przez lata negatywne stereotypy dotyczące szkół zawodowych. Wzięło w nich udział ponad 150 uczniów oraz ponad 50 rodziców ze szczecińskich szkół.
- Ogromną wartością szkoleń i warsztatów było przedstawienie w nowym świetle kształcenia zawodowego. Zarówno rodzice, jak i uczniowie poznali korzyści wynikające z wyboru technikum lub szkoły branżowej oraz dowiedzieli się jak wyglądają poszczególne ścieżki kształcenia – podkreśla Justyna Stroynowska z Fundacji Rozwoju Zawodowego Talent & Kariera.
Jak poznać swoje mocne strony?
Dla dzieci najcenniejsze były zajęcia praktyczne podczas warsztatów. Pracowały na nich m.in. nad wspólną definicją kompetencji. Nad zrozumieniem czym one są i co się na nie składa, co pozwoli im później świadomie je rozwijać.
- Uczniowie dzięki prostym ćwiczeniom sami określili swoje mocne strony oraz dowiedzieli się jakie są konsekwencje wyboru ścieżki kształcenia, a co za tym idzie ścieżki zawodowej, niedopasowanej do swoich naturalnych predyspozycji – mówi Justyna Stroynowska.
Duży wpływ na decyzje dzieci przy wyborze szkół mają rodzice. Na szkoleniach w ramach projektu „Twój talent. Twój zawód” poznawali oni m.in. racjonalne kryteria takiego wyboru. To, jakie prognozy przedstawia lokalny rynek pracy i jakich predyspozycji będą w przyszłości oczekiwać pracodawcy. W ten sposób rodzicom łatwiej będzie dopasować mocne strony dziecka do określonego profilu szkoły.
Są jeszcze bezpłatne materiały
Wszyscy uczestnicy warsztatów i szkoleń otrzymali bezpłatne materiały edukacyjne – informatory o szkolnictwie zawodowym. Korzystać z nich będą mogli również wychowawcy, pedagodzy i szkolni doradcy zawodowi z kilku szczecińskich podstawówek.
- Takie materiały są u nas jeszcze dostępne. Zapraszamy do kontaktu szkoły zainteresowane pozyskaniem broszur dla uczniów, rodziców lub nauczycieli – mówi Justyna Stroynowska.
Projekt „Twój talent. Twój zawód” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków Urzędu Miasta Szczecin.
Komentarze
0